Plány v oblasti přeplňovaných dieselových motorů odhalil vedoucí vývoje pohonných jednotek Ichiro Hirose na autosalonu v Tokiu. Podle něj mají totiž dieselové – a spalovací motory obecně – ještě hodně co říci. Podle Hiroseho největší výhoda dieselů stále tkví ve vysokém točivém momentu, který přijde vhod ve velkých autech. A jak trend v oblasti SUV modelů naznačuje, velká auta stále chceme.

Přesně z toho důvodu se v brzké době objeví nová a technologicky vyspělejší generace motorů Skyactiv-D, jež bude podle patentového nákresu kombinovat přeplňování dvěma turbodmychadly a jedním kompresorem. Tato sestava má za úkol rapidně zlepšit točivý moment, ale také jeho náběh a spektrum otáček, ve kterých poskytne motor maximální sílu.

Ve světě spalovacích motorů je prostě ještě stále místo k velkému zlepšení a nové metody přípravy směsi a její následné spalování mohou nadále zlepšovat účinnost a tím pádem snižovat spotřebu a emise.

Mazda se koneckonců nebojí v téhle oblasti trochu experimentovat, takže se již brzy můžeme těšit na nedávno představený revoluční motor Skyactiv-X, spalující benzín na vznětovém principu.

Nový čtyřválcový diesel Skyactiv-D by se měl představit v průběhu příštího roku a na trhu se objeví ve vybraných modelech modelového ročníku 2019. Konkrétně se má jednat o připravované SUV CX-8, dále CX-9 a také o pick-up BT-50, prodávaný mimo evropský trh.