Mercedes sice zatím o autě mluví jako o "showcaru", ale současně dodává, že tým ve sportovní divizi AMG (která si Project One darovala k 50. narozeninám) pracuje tvrdě na tom, aby jej dostala na silnice.

Pokud se to povede, Mercedes movitým zájemcům (mluví se o tom, že Project One bude stát víc než 50 milionů korun) nabídne hyperauto se závodní technikou. Hybridní pohonné ústrojí vozu totiž pochází přímo z Formule 1. A je poměrně komplikované. Základem je uprostřed umístěný 1,6litrový šestiválec, který umí točit až 11 tisíc otáček. Motoru samozřejmě pomáhá přeplňování, které kombinuje klasicky fungující turbodmychadlo (roztáčí ho výfukové plyny) s kompresorem, který zase pohání jeden ze čtyř elektromotorů.

Kompresor mimochodem umí až 100 000 otáček za minutu. A zmíněný elektromotor, který jej má na starost, má výkon 122 koní (90 kW). Další elektromotor, o výkonu 163 koní (120 kW) je připojen na klikovou hřídel. Celá tato "zadní soustava", tedy dva elektromotory a zážehový šestiválec, poskytuje výkon 680 koní (500 kW). Spojena je s osmistupňovou převodovkou.

Jenže pak tu jsou ještě další dva elektromotory, které se starají o přední kola - každý z nich přitom samostatně pohání jedno kolo a má výkon 163 koní (120 kW). Celkový výkon pohonné soustavy pak činí 1000 koní (740 kW).

Takže je vám asi jasné, že Project One pojede strašlivě… Čas potřebný pro zrychlení z klidu na stovku zatím neznáme, ale víme, že na 200 km/h akceleruje za méně než šest sekund - ano, opravdu šest sekund. A že pojede přes 350 km/h.

Rychlost ostatně naznačuje už vzhled, který nabízí vyladěnou aerodynamiku. Zajímavostí je zadní "ploutev", která vám možná připomene československou Tatru 87. V interiéru pak najdeme spíše jednoduše tvarovanou palubní desku se dvěma displeji a "hranatým" volantem, připomínajícím volant z Formule 1. Základem auta je monokok z uhlíkových vláken.

Na závěr se ještě sluší dodat, že Project One umí jezdit i čistě na elektřinu, ujede tak prý až 25 kilometrů. Výrobce se ale také chlubí mimořádně účinnou rekuperací energie.

Zdroj: Youtube