Modely s karosérií SUV-kupé již zdaleka nejsou jen výsadou německých prémiových značek. Dopřát si je (za podstatně menší sumy) můžou nyní zákazníci navštěvující autosalony automobilek zaměřených na široké masy motoristů.

Letos se tak například představil model Cupra Formentor, jehož cenovka startuje pod úrovní 800 000 Kč a také Renault Arkana. To je k dostání od 620 000 Kč.

Velká část evropských novinek v tomto segmentu ( s výjimkou třeba právě zmiňovaného Formentoru) se již s pozměněnou technikou a třeba i názvem představila na trzích, které jsou od evropského kontinentu poměrně hodně vzdálené. Arkana byla původně specialitkou pro ruský trh, nyní na trh uváděný Volkswagen Taigo se zase již nějaký ten pátek prodává v Brazílii pod jménem Nivus.

Právě tento model je zatím nejlevnějším typem s touto karosérií. Jeho česká cenovka startuje na sumě 484 900 Kč. Za tyto peníze zákazník získá vůz poháněný litrovým přeplňovaným zážehovým motorem s výkonem 95 koňských sil a vybavený například manuální klimatizací, multimediálním systémem s dotykovou obrazovkou (úhlopříčka je 6,5 palce), LED světly, koly z lehké slitiny, koženým volantem či střešními ližinami. Motor je spojený s pětistupňovou manuální převodovkou.

Mezi nabízenými motorizacemi je pak silnější verze tohoto agregátu (110 koní), případně čtyřválec 1,5 TSI se 150 koňskými silami. Za příplatek nebo ve vyšších stupních výbav pak může být auto vybaveno třeba také chytrými Matrix světlomety, ambientním osvětlením, navigací či parkovací kamerou. S paketem R-Line se pak dostaví také sportovní sedačky, větší kola či volič jízdních režimů.

Se silnějšími motory se může pojit také automatické ústrojí DSG, pohon všech kol však pro tento vůz k dispozici není.

Prvním vozem tuzemské značky Škoda s tímto typem karosérie se stane až v příštím roce kupé verze elektromobilu Enyaq iV. Kdyby značka měla k dispozici větší výrobní kapacity, velmi pravděpodobně by také na evropském trhu nabídla minimálně jedno ze svých SUV-kupé nabízených v Číně. Tam je totiž k dostání jak Kodiaq i Kamiq v provedení GT.