Jaké je vůbec nejoblíbenější auto do zásuvky na světě? Podle statistik, které zveřejnilo německé Centrum pro solární energii a výzkum vodíku, je to jednoznačně Nissan Leaf. Aktuálně ho po celém světě jezdí 363 900 kusů a každý rok se toto číslo zvyšuje zhruba o 80 tisíc. Na druhém místě je Tesla Model S s téměř čtvrt milionem kusů, ale její roční přírůstek je oproti Nissanu zhruba poloviční.

Německé výzkumné centrum publikovalo statistiky a žebříček nejprodávanějších aut tak, že smíchalo dohromady elektromobily a hybridy do zásuvky. Na špici jsou sice dvě čistě elektrická auta, ale daří se i plug-in hybridům, jako jsou Chevrolet Volt, Toyota Prius PHEV nebo Nissan Outlander PHEV.

Čísla jsou zaznamenaná za celou dobu prodeje, což nahrává autům, která se prodávají už delší čas. A to je přesně případ Nissanu Leaf, jenž loni vyjel na silnice už ve své druhé generaci. Taková Tesla Model 3 rozběhla reálné prodeje teprve loni.

I proto je její výsledek fascinující. Podle statistik totiž Tesla zaregistrovala v roce 2018 celkem 146 310 nových vozů Model 3, čímž se jí podařilo překonat prodeje BMW i3 nebo Renaultu Zoe za celou dobu jejich existence. Americký elektromobil je s přehledem nejprodávanějším autem do zásuvky a pokud to tak zůstane, v roce 2020 má šanci vystřídat Nissan Leaf na prvním místě a stát se tak světově nejúspěšnějším elektromobilem všech dob.

Nejprodávanější světová auta do zásuvky najdete v přiložené galerii i s počtem prodaných kusů podle německých statistik.