Koncept 400koňového modelu Golf se poprvé představil v roce 2014 na pekingském autosalonu, ovšem jeho plány na sériovou výrobu zhatila aféra Dieselgate, která Volkswagen Group stála, a i nadále stojí dost peněz. Tento ultrarychlý Golf se měl stát důkazem, že králem ostrých hatchbacků bude „dycky Golf“.
 
Za pět let však konkurence pokročila tak daleko, že oněch 400 koní bude tak tak stačit na špičku, na kterou si superostrý Golf dělá nároky. Novinka, která se se zařadí nad Golf R, bude samozřejmě čtyřkolkou, jejíž hardware a technologie vychází právě z konceptu R400 a závodního Golfu TCR, který postavila divize Volkswagen Motorsport.

Na okruhu jsme měli možnost srovnání i s okruhovým speciálem mistra světa
Řádili jsme s Hyundai i30N Fastback na okruhu. Jiná není jen karoserie


 Podle dobře informovaných zdrojů z Volkswagenu půjde o nejextrémnější Golf, jaký kdy vznikl a výkonové parametry by měly dosahovat těch, jakými se chlubil koncept R400 – 3,9 sekundy z 0 na 100 km/h a maximálka 280 km/h. Zda bude výkon opravdu 400 koní či o něco nižší není známo.
 
Sériová výroba zatím nebyla oficiálně potvrzena, ovšem haló model má podporu Herberta Diesse, šéfa Volkswagen Group, což je samo o sobě dosti pádným argumentem. Pokud se tak stane, Golf R Plus, jak se bude nejspíš jmenovat, se do prodeje dostane v roce 2020 s cenovkou srovnatelnou s Audi RS3.