Model Sorento, který KIA začala dovážet do Evropy v roce 2002, byl vůbec prvním, který vzbudil pozornost i jiných zákazníků než jsou ti, kteří jsou orientování výhradně na nízkou cenu. Od té doby korejská automobilka na tomto kontinentu prodala 300 000 kusů tohoto středně velkého SUV. Nyní přichází éra již čtvrté generace, která má dokonce převzít na evropském trhu roli vlajkové lodi značky. Zda se to povedlo, můžete posoudit v naší rozsáhlé fotogalerii.

Oproti předchůdci auto povyrostlo, ale jen velmi decentně. Zajímavé je, že všech základních rozměrech, tedy délka, šířka a výška činí nárůst rovných deset milimetrů. Nyní je tedy Sorento IV dlouhé 4810 milimetrů. Více narostl rozvor, který díky prodloužení o 35 milimetrů teď charakterizuje číslo 2815 milimetrů.

BMW X5 M
Velký přehled automobilových novinek roku 2020. Jen odtajněných je přes 40!

Tato generace Sorenta je první, která byla elektrifikována. Konstruktéři ovšem neměli snadný úkol, pakliže hodlali zachovat možnost montáže třetí řady sedaček. Obvykle totiž bývá baterie pro hybridní systémy uložena pod zadními sedačkami a dnem kufru. V tomto případě se jim ale podařilo akumulátor uložit pod sedačku předního spolujezdce. Má kapacitu 1,49 kWh a dodává energii elektromotoru s výkonem 44,2 kW. Dohromady se zážehovou šestnáctistovkou tak řidiči tento systém umožňuje využít sílu až 230 koňských sil. Další pohonnou jednotkou, která se bude pod kapotou Sorenta čtvrté generace montovat, je opět čtyřválcový turbodiesel s objemem 2,2 litru. Točivý moment se může přenášet na všechna čtyři kola.

Pokud si zákazník objedná vůs s pouze dvěma řadami sedaček, získá zavazadlový prostor o velikosti 910 litrů. Jestliže bude mít auto s dalšími dvěma sedačkami, ale nechá je sklopené, pak stále zbyde ještě velmi solidních 821 litrů. Za vztyčenou třetí řadou už bude k dispozici jen 187 litrů. Tento údaj je však o třetinu větší než u minulé generace.

Však má být také Sorento novou vlajkovou lodí značkyZdroj: KIA

Stalo se tak i přesto, že třetí řada je posunuta směrem vzad o 45 milimetrů, což je samozřejmě příspěvek ke zvětšení prostoru pro nohy a chodidla zde sedících lidí. Současně se sem bude také lépe nastupovat. Například rovněž díky přidanému novému madlu na takzvaný "C" sloupek.

První svezení s vozem KIA XCeed na francouzském pobřeží
Rodina Ceed má čtvrtého člena: XCeed není levný, ale nadchne i při jízdě

Klimatizace má ovladače!

Interiér vozu obsahuje všechno, co lidé od velkého rodinného vozu požadují. Ze snímků je patrné, že konstruktéři ponechali fyzické ovladače například pro nastavování teploty klimatizace. V tomto ohledu potěší i hned osm (!) samostatně nastavitelných otvorů pro výstup vzduchu do prostoru předních cestujících. 

Auto je podle vyjádření automobilky schopné na palubě udržet klid a mír. "Vlastní nabíjecí zásuvky mají i oba pasažéři ve třetí řadě, což znamená, že nabíjení mobilních zařízení není odepřeno žádnému ze sedmi cestujících. To je ten nejlepší způsob, jak zajistit klid a mír v plně obsazeném vozidle na dlouhých cestách," uvádí se v tiskové zprávě.

Kia K5 / Optima
Diody všude, displeje uvnitř. Tak by měla vypadat nová Kia Optima

V porovnání s minulou generaci se samozřejmě mnohonásobně zvýšil počet bezpečnostních elektronických asistentů. V tiskové zprávě KIA například uvádí, že systémy ADAS pro nové Sorento (v závislosti na specifikaci) zahrnují  technologii autonomního nouzového brzdění (FCA) s rozpoznáváním chodců, cyklistů a vozidel. Uvedená technologie též dokáže rozpoznat vozidla blížící se v protisměru při odbočování v křižovatkách. Pro Sorento je též k dispozici systém sledování slepého úhlu (BVM), funkce monitorování okolí (SVM) a systém sledování slepého úhlu s asistentem pro zamezení kolizím (BCA), inteligentní asistent pro sledování rychlostních omezení (ISLA), pokročilý adaptivní tempomat s funkcí Stop&Go (SCC) a pokročilý adaptivní tempomat na bázi navigace (NSCC), systém následování v jízdním pruhu (LFA), systém sledování únavy řidiče (DAW) a asistent pro jízdu po dálnici (HDA).

Nové Sorento je dále vybaveno systémem zobrazování situace za vozidlem (RVM) s asistentem pro zamezení kolizím při couvání (PCA) a systémem pro monitorování provozu za vozidlem s asistentem pro zamezení kolizím (RCCA). Kromě toho Sorento jako první model Kia v Evropě nabídne nový dálkově ovládaný inteligentní parkovací asistent (RSPA), s nímž řidič může automaticky vyjet z kolmého parkovacího stání bez usednutí do vozidla, pouze s použitím klíčku. Tato funkce usnadní posádce nastupování a vystupování z vozidla na úzkých parkovacích místech, nebo pokud jiný vůz zaparkuje tak blízko, že znemožní otevření dveří vozidla. Pokud asistent RSPA zaznamená za vozidlem jiný vůz, cyklistu či chodce, Sorento automaticky zabrzdí. Asistent pro bezpečné opuštění vozidla pro nové Sorento zamezuje otevření zadních dveří, zaznamená-li nebezpečí blížící se zezadu, např. cyklistu nebo jiné vozidlo.

Do Evropy se auto vyráběné v Koreji začne dovážet ve třetím čtvrtletí. Ceny a další technické údaje budou oznámeny později.