Oproti odcházející generaci Countrymanu nový model ještě o kus nazrostl. Na délku to dělá plných 20 centimetrů, dále je novinka o 3,5 centimetru širší a rozvor se natáhl o 7,5 centimetru, což je příslibem větší porce místa pro cestující i zavazadla.

Faktem je, že první usednutí do auta nevypovídá moc o „mini" pojetí. V kompaktním SUV, jehož výsledná délka činí 4299 mm, se sedí relativně vysoko a dojem velikosti ještě podtrhuje výrazně klenutá kapota, rozprostírající se v řidičově výhledu.

Sportovní sedadla s výsuvnou stehenní opěrkou si potom zaslouží velkou pochvalu za příjemnou tuhost a také výrazné boční vedení. Horkou novinkou je i infotainment, vybavený vůbec poprvé dotykovým displejem. Klasický otočný ovladač nicméně zůstal.

Čtěte také: Řídili jsme nový Hyundai i30. Jaký je? A jak moc se změnil proti předchůdci?

Do zadní části se bez větších problémů posadí i tři dospěláci a kufr nabídne v základním uspořádání sedadel 450 litrů. Zadní sedadla, dělená v poměru 40:60, jsou navíc posuvná a sklápěcí opěráky lze polohovat do několika úhlů.

Příjemným detailem v kufru je příplatková „pikniková lavička". Podlouhlý polštářek se vyklopí z podlahy kufru, přikryje nákladovou hranu a jeho zástěrka ochrání lakovanou část nárazníku.

Na začátku prodejů budou k dispozici celkem čtyři základní verze, ke kterým se posléze přidá také sportovně laděný John Cooper Works a plug-in hybridní varianta.

Čtěte také: První kilometry ve Volvu V90 Cross Country. Dostane se vám pod kůži

Základ je tvořen modelem Cooper Countryman bez dalších přídomků a zde dostanete za základní cenu 664 300 korun přeplňovaný benzínový tříválec o objemu 1,5 litru, podávající výkon 136 koní (100 kW). Benzínový čtyřválec v Cooper S Countrymanu má dva litry objemu, nabízí 192 koní (141 kW) a stojí 772 200 korun.

Dieselové varianty jsou zastoupeny slabším Cooperem D Countryman za 741 000 korun, jehož dvoulitr nabízí 150 koní (110 kW), případně Cooperem SD Countryman za 878 000 korun, kde má stejně objemný motor 190 koní (140 kW).

Čtěte také: Volkswagen Atlas Weekend má být ideální auto pro dobrodruhy

Všechny motory jsou standardně párovány s manuální převodovkou a za příplatek s automatem (s výjimkou Cooperu SD, který má pouze automat). Za 52 tisíc lze také každého z Countrymanů dovybavit pohonem všech kol.