Dlouhá a nízko položená příď, krátká záď, široký „osvalený“ postoj, rozměrná mřížka chladiče, malé světlomety… Už před samotným představením nového kupé Vantage se mluvilo o tom, že bude inspirován autem Jamese Bonda, tedy modelem DB10, který se vyrobil pouze v sérii deseti kusů pro účely natáčení filmu Spectre v roce 2014.

Nakonec se ale ukazuje, že ona designová inspirace fungovala úplně naopak. Jak totiž webu Jalopnik potvrdil Matthew Clarke, vedoucí oddělení PR Aston Martinu v USA, o nové generaci Vantage se mluvilo už v roce 2014 a tehdy vznikly rovněž první náčrtky nového vozu. Filmový model DB10 pro Jamese Bonda pak byl inspirován právě těmito skicami.

Šéfdesignér Aston Martinu Marek Reichman to potvrdil zase magazínu This Is Money. Když producentka a režisér filmu Spectre přišli do Reichmanova studia hledat ideální vůz pro Jamese Bonda, nejprve jim byl ukázán v tu dobu ještě tajený větší Aston Martin DB11. Až když byli filmaři na odchodu pryč, zahlédli náhodou také první nákresy nového Vantage a zamilovali si jeho dramatický design.

Z těchto náčrtků pak vznikl samostatný model DB10 pro Bonda, ačkoliv s několika změnami, neboť Aston Martin samozřejmě nechtěl přibližně tři roky před samotnou premiérou ukázat vzhled nového Vantage veřejnosti. Dá se rovněž počítat s tím, že při tvorbě auta čistě pro filmové využití nebyli inženýri tolik svázáni různými omezeními a normami, narozdíl od výroby produkčního vozu.

Nový Vantage je už na rok vyprodaný

Nakonec se tudíž dá s jistou nadsázkou říci, že design Vantage je v podstatě tři roky starý a dal současně vzniknout originálnímu modelu Jamese Bonda. Na srovnání obou vozů se můžete podívat v galerii.

Jestli však máte o nové anglické kupé zájem, měli byste si pospíšit. Jen pár dní po světové premiéře novinky Aston Martin hlásá, že jeho rezervační knihy jsou skoro plné a Vantage bude za chvíli na celý rok dopředu vyprodán.

Značka však nezmiňuje, že by produkci plánovala omezit na určitý počet vyrobených kusů. O nový Vantage je prostě pouze takový zájem, že zatím nestíhá pokrýt poptávku. To je samozřejmě pro britskou automobilku dobrá zpráva, jelikož se po několika letech ztrát konečně může dostat opět do zisku.