A bohužel varuje i před dlouhými čekacími lhůtami. U nejžádanějších motorizací a výbav se mohou vyšplhat až na šest měsíců, zatímco u jiných škodovek je to běžně deset až dvanáct týdnů.

Kodiaq je tedy zatím velký hit. Proto neuškodí připomenout si, jak tohle SUV stojí proti zbytku trhu.

Čtěte také: První kilometry se Škodou Kodiaq: Medvěd z Kvasin nadchne komfortem a prostorem

V díle prvním se podíváme na scénu pětimístných vozů. Vezmeme tedy pětimístného Kodiaqa a porovnáme jej s konkurencí, která sedm míst nenabízí. Většinou se jedná o vozy, které jsou proti našemu etalonu o kousek menší, nicméně mějme na paměti, že velikost rozhodně není všechno.

Škoda Kodiaq

Škoda Kodiaq.

V první řadě je nutno prozkoumat, co nabízí Kodiaq a za jakou cenu. Na začátku ceníku nalézáme za 677 900 korun výbavu Active a motor 1.4 TSI o výkonu 150 koní (110 kW), nicméně spárovaný s dvěma různými pohonnými řetězci.

Za zmíněnou cenu lze Kodiaqa pořídit buď jako čtyřkolku s manuální převodovkou, nebo jako předokolku se šestistupňovým automatem DSG.

Nejlevnější naftový motor, tedy 2.0 TDI o shodném výkonu 150 koní (110 kW) potom vyjde na 722 900 korun a i tady můžeme volit mezi kombinacemi pohon všech kol a manuál, nebo pohonem předních kol s automatem.

Kompletní ceník naleznete zde.

Kodiaq je při délce 4697 mm slušný kus auta a navíc nabízí pěkných 650 litrů zavazadlového prostoru. Co na to konkurence?

Ford Edge

Ford Edge.

Jako prvního konkurenta tady máme větší a také o něco dražší Ford Edge. Ten s délkou 4808 mm Kodiaqa o kus přerostl a o zhruba 10 centimetrů je delší i rozvor. Kufr má ale „jen" 602 litrů. Za větší kus auta a komfortu si ale přece jenom připlatíme.

Konkrétně začíná akční ceník Edge částkou 959 900 korun, která patří výbavě Trend. Co se pohonných ústrojí týče, není z čeho vybírat. Trend dostanete výhradně s naftovým dvoulitrem TDCI o výkonu 180 koní (132 kW), pohonem všech kol a manuální převodovkou.

Za tuto částku je ale Edge zároveň výrazně lépe vybaven. Už základní výbava má třeba automatickou dvouzónovou klimatizaci, sadu bezpečnostních asistentů, infotainment s dotykovým displejem nebo tempomat.

Kompletní ceník naleznete zde.