Z dálky vypadá prakticky jako obyčejná Škoda Superb. Ve skutečnosti jde ale o pancéřované vozidlo pro převoz VIP, které si u přeloučské společnosti SVOS objednal blíže nezveřejněný zákazník.

„Vozidlo podrobeno důkladným zkouškám a je připraveno odolat palbě střelných zbraní i výbuchu, které u dané třídy chráněných vozidel nejsou na trhu běžné. Zkoušky zahrnovaly jak střelbu na prvky vozidla, tak i výbuchy včetně následného střepinového účinku. Výsledkem je technické řešení, které dokáže držet krok s neustále se vyvíjejícími hrozbami,“ říká ředitel firmy Jaroslav Černý.

Společnost pro ochranu posádky použila kombinaci kovu, aramid, polyethylen nebo balisticky odolná skla. Právě skla a kovový pancíř firma vyrábí sama. Má dokonce několik patentů a také bohatou zkušenost. Obrněné vozy staví skoro třicet let a vyrobila jich na 3500 kusů.

Upravený Superb ale bylo nutné také technicky vylepšit, aby mohl jezdit s přidanou zátěží pancéřování. Proto mu upravili odpružení i brzdový systém. Navíc nasadili i pneumatiky typu run-flat, které autu dovolí jet i po jejich poškození. Na palubě je také hasící systém a výstražná zařízení – akustické i světelné. Firma ale dál nechce jít do detailů, ty se tají a zná je jen zákazník. SVOS stejně tak nespecifikoval, kolik přestavba vozu stála.