Elektromobil Škoda Enyaq iV, který se odhalí v Praze příští úterý, dostane hned na jaře příštího roku sourozence. Bude jím model se stejným jménem, pouze doplněný o slovo Coupé. Jeho vnější vzhled se podle našich informací příliš nebude lišit od koncepčního vozu Vision IV, který se odhalil v roce 2019. Také technické parametry bude mít (s výjimkou menší velikosti zavazadlového prostoru) prakticky stejné jako Enyaq s karosérií SUV.

Hlavní novinkou příštího roku ale bude čtvrtá generace Fabie. I když vedení automobilky dlouho váhalo, zda se kromě tradičního hatchbacku bude nabízet opět také verze kombi, nakonec se prý tento praktický malý rodinný vůz opět bude vyrábět. "Zcela jisté to ale stále není. Věci se teď u nás mění obrovsky rychle," prozradil Deníku a Automix.cz dobře informovaný zdroj ze společnosti Škoda Auto. Pokud se tak opravdu stane, tak Fabia Combi nebude mít na evropském trhu žádnou konkurenci. Také Renault totiž ukončí montáž svého Clia Grandtour.

Nový šéf automobilky Škoda Thomas Schäfer
Škoda má nového šéfa: Thomas Schäfer má zkušenosti i z Mercedesu

Jisté je, že Škoda Fabia konečně dostane stejnou moderní podvozkovou platformu MQB A0, jakou již léta využívají koncernoví sourozenci Volkswagen Polo i Seat Ibiza. To bude mimo jiné znamenat další snížení hmotnosti a aplikaci větší míry bezpečnostních asistenčních systémů.

Opět povyroste…

"Nová Fabia se určitě bude líbit, je větší a oproti té současné více zakulacená," doplnil zdroj. Mezi pohonnými jednotkami se opět ocitnou zážehové tříválce, bude možnost zvolit i čtyřválcovou zážehovou patnáctistovku. Dieselům již v tomto modelu definitivně odzvonilo. Naopak se připravuje verze G-Tec využívající jako palivo stlačený zemní plyn a samozřejmě také mildhybridní provedení.

Škoda Vision IN exteriér a interiér
Škoda odtajnila své speciální indické auto. Má unikátní zadní sedačky

Během příštího roku Škoda přichystá také modernizovaná provedení svých novodobých SUV Kodiaq a Karoq. Druhý jmenovaný možná nestihne premiéru do konce roku 2021. Dramatické změny designu se nedají očekávat. Minimálně to platí o zevnějšku. Uvnitř se určitě dočkáme namontování dvouramenných volantů a infotainmentu bez fyzických ovladačů.

Kromě vozů pro Evropu samozřejmě ale mladoboleslavská automobilka připravuje také modely pro vzdálenější trhy. Konkrétně v Indii má být na jaře představena produkční verze malého SUV Vision IN.