Tesla zbrojí proti Volkswagenu ID

Elon Musk oznámil, že v roce 2022 představí kompaktní elektromobil, který se postaví proti chystanému Volkswagenu ID. Prý bude výrazně levnější.

10.8.2018 Jiří Švamberk
Zdroj: Autocar

Tesla se ještě nedokázala plně uspokojit obrovskou poptávku po Modelu 3 a Elon Musk se už nechal slyšet, že do pěti let představí další, tentokrát kompaktní model značky Tesla.

Kompaktní Tesla se bude vyrábět společně s Modelem Y v novém výrobním závodě v čínské Šanghaji, která je schopna ročně vyrobit 500 tisíc kusů. To znamená, že Musk si od těchto dvou modelů hodně slibuje. Kromě toho by se Tesla s takovou roční produkcí zařadila po bok zavedených globálních automobilek.

Volkswagen ID přijde už v roce 2020 a Musk není schopen kompaktní model představit dříve, než v roce 2022. Ovšem Musk se nechal slyšet, že přestože budou mít dvouleté zpoždění, Tesla nabídne výrazně nižší cenu. Volkswagen ID s 60 kWh akumulátorem by měl stát okolo 30 tisíc eur. Americký výrobce však dlouhodobě spolupracuje se značkou Panasonic a bude akumulátory dodávat z vlastních zdrojů, což je skutečně obrovská výhoda.

Průzkum agentury Bloomberg New Energy Finance uvádí, že pro všechny mainstreamové výrobce elektromobilů je magická hranice 100 eur za 1 kWh kapacity akumulátoru. Dnes se situace pohybuje nad 200 eury a kýžené ceny by výrobci měli dosáhnout v roce 2025, tedy o tři roky později, než Musk představí svůj kompaktní elektromobil. Tesla společně s Panasonic očekávají, že metu 100 eur za 1 kWh prolomí už v roce 2020. Tím by Tesla opět výrazně předběhla konkurenci a mohla nabídnout první elektromobil za „lidovou“ cenu.

10.8.2018 Jiří Švamberk
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×