Zhruba osm procent. Takový je v současné době podíl třídy MPV na celkovém českém trhu s novými osobními automobily. Ze statistik Svazu dovozců automobilů vyplývá, že je to zhruba o šest procent méně, než ještě před třemi roky.

S klesajícím podílem se poměrně logicky zmenšuje také nabídka nabízených modelů. Na to, jaké jsou aktuálně k mání u českých dealerů jednotlivých značek, a jaké jsou jejich ceny, se můžete podívat do naší fotogalerie.

Vloni dealeři Fordu přestali prodávat obě varianty vozu C-Max. Hyundai zase ukončilo dlouholetou produkci modelu ix20. Z nabídky Opelu zmizela Zafira. V tomto případě ovšem jen na krátkou dobu. Letos se zase Zafira začala prodávat, i když to již není speciální model, ale pouze upravená dodávka z produkce francouzského koncernu PSA.

Letos se nabídka takovýchto vozů namátkou ztenčila například o Golf Sportsvan (dříve Golf Plus), pouze se doprodávala také KIA Venga.

Většina rodinných velkoprostorových aut, která si lze jako nová koupit, a která nejsou pouze "převlečenými" dodávkami, už má navíc poměrně značné morální stáří. Například Citroën C4 Space Tourer (dříve se stejný vůz jmenoval C4 Picasso) se prodává v současné generaci již od roku 2013. Ještě starší je jedno z největších (a tudíž i nejdražších MPV ) na trhu - Volkswagen Sharan. Ten se dožívá již desátých narozenin, stejně jako jeho technicky identické dvojče, kterým je Seat Alhambra.

Volkswagen a Ford vytrvají…

"Volkswagen Sharan současné generace bude pokračovat ve výrobě ještě zhruba dva roky," informoval mluvčí tuzemského zastoupení značky Volkswagen David Valenta.

Poté ho s největší pravděpodobností nahradí elektrické MPV vzniklé na základě konceptu ID. Buzz. O něco lepší zpráva se týká menšího MPV stejné značky. Touran, který se v současné generaci prodává pět let, bude zhruba za dva roky nahrazen novou generací. Opět půjde o model, který z velké části využívá techniku vozu Volkswagen Golf. Tentokrát tedy jeho aktuální osmé verze.

Také Ford zatím nenechá "zemřít" svá MPV Galaxy a S-Max. "Během příštího roku by do nich měl být zabudován také plug-in hybridní pohon," sdělil mluvčí Fordu Martin Linhart.