V Přerově postavili létající "auto". Už jezdí po českých silnicích, podívejte se

O stroji, který by spojil výhody auta a letadla, snilo a sní mnoho konstruktérů. Jedné české firmě se právě takové vozidlo povedlo vyrobit.

31.3.2017 Jan Zajíc
GyroDrive je první vírník homologovaný pro silniční provoz.
Zdroj: Nirvana Systems

"Létající automobil" zkonstruovala v hangáru v Přerově společnost Nirvana Systems. Zatím jde o prototyp, ale výrobce by ještě letos chtěl zahájit produkci první série čítající 40 exemplářů.

Na první pohled stroj, který dostal jméno GyroDrive, automobil příliš nepřipomíná. Vznikl totiž úpravou klasického vírníku (jde o stroj podobný vrtulníkům, narozdíl od nich ale vírník nemá rotor poháněný vlastním motorem, místo toho je opatřen vrtulí poháněnou motorem, jejíž rotace způsobí dopředný pohyb vírníku) Cavalon - zejména byl pro zajištění pohybu po zemi do podvozku nainstalován elektrický motor. Jinak samozřejmě nechybí ani spalovací agregát, který mimochodem spaluje Natural 95, ten ale stroj pohání ve vzduchu.

Čtěte také: VIDEO: Lexus má dokonalé řešení problému s pomalými řidiči v levém pruhu

V letu přitom GyroDrive zvládá maximální rychlost 180 km/h, na zemi může jet nejvýš 40 km/h.

Vírník se zrcátky a "espézetkou"

Aby vírník mohl cestovat po zemi, musel splnit homologace pro silniční provoz. Stroj je tedy vybaven homologovanými světly, blinkry, klaksonem, výstražným trojúhelníkem či zpětnými zrcátky. A má speciální registrační značku zvláštního motorového vozidla, která je známá třeba z traktorů.

Značku přitom musí pilot (nebo řidič, vyberte si) před jízdou po zemi umístit na zadní stabilizační křídlo. A ještě musí ke karoserii uchytit rotor do podélné polohy. Stroj může řídit člověk s klasickým řidičákem skupiny B a s pilotním průkazem na vírník.

Přečtěte si: Město musí majiteli Ferrari zaplatit 300 tisíc za škodu způsobenou výtlukem

Že GyroDrive opravdu funguje, nedávno ukázal ředitel společnosti Nirvana Systems Pavel Březina, když vyrazil z Přerova "na kávu" na Václavské náměstí v Praze. Se strojem přistál v letišti v Letňanech a do centra hlavního města pak dorazil po zemi. Dokonce ho po cestě kontrolovala policejní hlídka. Vlastně není divu, vírník v ulicích Prahy vypadá upravdu zvláštně, jak ukazují níže přiložená videa.

Jestli se vám tohle létající vozidlo líbí, určitě vás zajímá také jeho cena. Podle výrobce se bude pohybovat zhruba od 2,5 do 4 milionů korun.

31.3.2017 Jan Zajíc
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×