2. Chevrolet Camaro/Pontiac Firebird čtvrté generace V8

Chevrolet Camaro.Zdroj: Chevrolet

Americká dvojčata z dílen GM by měla být vaší volbou, pokud chcete něco extra, co na našich silnicích hned tak nepotkáte. Svalnaté tvary s trochou americké okázalosti umí uhranout a čtvrtou generaci lze považovat na rozdíl od generace třetí za opravdu pěkná a zajímavá auta.

Jisté je, že by pod kapotou vašeho amerického kupé měl být osmiválec. Šestiválec zaostává dynamikou, ale hlavně charakterem, kterého má větší brácha naopak na rozdávání. Bublající, případně s laděnými výfuky i řvoucí motor, je ve většině případů párován s automatickou převodovkou, která jeho potenciál bohužel trochu mírní. Budete-li mít ovšem štěstí, narazíte na ceněnější a zábavnější manuál. Pokud na něj narazíte, neváhejte. Je navíc šestistupňový s dlouhou šestkou, která výrazně zlevní přesuny po dálnici.

Jízdní vlastnosti amerického sporťáku se zadní tuhou nápravou sice nelze přirovnávat ke schopnostem evropských či japonských aut, ale pokud si raději užíváte hutný zvuk osmiválce a pohodovou nedělní projížďku, budete nadmíru spokojeni. Spolehlivost je navíc nadprůměrná a ceny vozů s automatem startují pod 200 tisíci.

U Firebirdu je navíc zajímavé, že čtvrtá generace byla i tou úplně poslední pro tento legendární "pony car".