Ano, dá. Ale není to samozřejmě úplně jednoduché, vyžaduje to spoustu času a trpělivosti. A také štěstí.

Tomu se ale "dá jít naproti", když budete vědět, kde hledat a co hledat. Kromě toho pochopitelně musíte počítat s tím, že ojeté auto s cenou blížící se nule nebude zrovna "ve vůni" a předpokládat můžeme i horší technický stav a častější výskyt závad.

Takže byste měli být smíření s tím, že kolem svého "nového" auta budete muset víc běhat a občas si umažete ruce.

Kde takový vůz hledat?

V první řadě je vhodné říci, že auta, po kterých koukáme, se vlastně jen málokdy vyskytnou nabízena na internetu. Většinou se totiž ke svým novým majitelům dostanou přes známé či kamarády.

Není výjimkou, že takový vůz od někoho inkasujete za láhev kvalitnějšího pití, i když prodané na inzerát by stálo třeba ještě pět tisíc. Když ovšem kolem sebe nemáte zdroj extrémně levných ojetin, nezbývá než se poohlédnout na vlastní pěst.

1. Inzerce zdarma

Zapomeňte na seriózně pojaté inzerce, kde se za vložení inzerátu platí větší či menší poplatek. Když už se auta za malé peníze, případně za odvoz nebo za přepis, vyskytnou na internetu, bývá to na bezplatných inzertních serverech, jejichž přehlednost a strukturování mnohdy připomíná pověstnou "hrabárnu".

Přesto občas můžete narazit na zajímavou nabídku. Nedávno se například na jistém inzertním portálu objevila nabídka na výměnu pojízdného Fiatu s platnou STK za lahev rumu a koly. Za několik hodin už auto bylo pryč…

Netradiční inzerát.Zdroj: Bazoš.cz

Zkusit můžete také klasiku v podobě řádkové inzerce třeba v lokálních novinách, nicméně na tu už mnoho lidí zanevřelo. Nástěnku s inzercí zdarma nabízejí také některé hypermarkety přímo ve svých prodejnách.

2. Skupiny na sociálních sítích

Dost možná nejsnazší cesta pro legračně levné auto vede přes sociální síť Facebook, kde jsou skupiny přímo věnované prodeji a nákupu ojetin s nízkým cenovým stropem. I zde platí, že se pro svůj levný vůz musíte prohrabat skrz hromady nestrukturovaných inzerátů, ovšem výjimečně se zde dá najít solidní auto za polovinu nízké výplaty.

Patrně největší skupina tohoto druhu, mající v současnou chvíli přes 72 tisíc uživatelů, nese název „Auta Za Odvoz Nebo Do 10000kc". O přijetí do ní musíte požádat, nicméně schválení nových uživatelů probíhá rychle.

Jediný problém je, že chcete-li uspět, musíte být ostražití a jednat rychle. Jakmile se zde totiž objeví opravdu zajímavá koupě, strhne se okamžitý zájem.

3. Dražby

Jsou lidé, kteří na dražby exekučně zabavených aut jezdí každou chvíli a nakupují zde „na kšeft". Samozřejmě, že se zde dají najít zcela normální ojetiny za cenu jen lehce pod běžnou tržní hodnotou, nás však zajímá minorita levných ojetin, jejichž vyvolávací cena mnohdy začíná na symbolické částce. Stačí do vyhledávače zadat „dražba zabavených aut" a rozjet pátrání.

Samostatnou, leč podobnou kapitolou, je potom Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Zde se dají koupit nejrůznější předměty, které státní orgány již nepotřebují, nebo z nějakého důvodu zabavily, samozřejmě včetně aut. Zdejší „inzeráty" fungují zpravidla tak, že je stanovena minimální kupní cena a je na vás podat do stanoveného termínu svou nabídku.

A co hledat?

Je vcelku pochopitelné, že chcete-li kupovat auto v ceně kolem deseti tisíc, či dokonce ještě méně, musíte drasticky snížit své nároky.