Jde o britskou společnost Warranty Direct, jež pojišťuje vozy proti poruchám po skončení tovární záruky. Monitoruje se nejen četnost poruch, ale i cena oprav nebo doba, jak dlouho auto kvůli poruše stojí.

Předmětem zkoumání jsou i jednotlivé součásti auta. Zde se hodnotí, jak často má vůz problémy s motorem, s převodovkou, s brzdami, se zavěšením, s elektroinstalací, s palivovým systémem nebo klimatizací. Výskyt jednotlivých vad, lépe řečeno jejich percentuální zastoupení, si navíc můžete sami prohlédnout.

Přečtěte si: Na tato auta pozor: Pět ojetin, které kazí dobré jméno svojí značky

Naopak vyřazeny jsou pochopitelně spotřební věci, mezi které se počítají filtry, destičky, svíčky, baterie, pneumatiky, ale i díly výfukového systému.

Všechny vozy hodnocené v tabulkách pojistila pojišťovna v minimálním počtu 50 kusů, přičemž pojistit lze pouze auto do 12 let stáří a 190 tisíc najetých kilometrů. U každého vozu je potom spočítán „index spolehlivosti" (Reliability Index), zahrnující vše výše zmíněné.

Čtěte také: Zajímavá koupě. Pět ojetin, které jsou lepší, než byste čekali

Žebříčku deseti nejspolehlivějších vozů napříč segmenty vévodí Japonci a to hned na pěti prvních místech. Vůbec nejlépe se umístilo Mitsubishi Lancer, které podle indexu spolehlivosti sdílí příčku s Toyotou IQ. V těsném závěsu jsou vozy Honda Jazz a Honda Insight a pokračuje Nissan Almera Tino.

Nejspolehlivější auta:
1. Mitsubishi Lancer
2. Toyota iQ
3. Honda Jazz
4. Honda Insight
5. Nissan Almera Tino
6. Hyundai i10
7. Mercedes-Benz CLC
8. Mazda MX-5
9. Chevrolet Kalos
10. Ford Ka

Nejméně spolehlivým autem je paradoxně supersport a patrně jediný vůz svého druhu, který má Warranty Direct pojištěný v dostatečném počtu kusů. Nissan GT-R vede žebříček s velkým odstupem a za ním je Mercedes-Benz třídy GL. Následuje Bentley Continental GT a opět Mercedes, tentokrát třídy R. Tušíme, že v těchto případech často bude mít vliv na umístění cena oprav.

Nejméně spolehlivá auta:
1. Nissan GT-R
2. Mercedes-Benz GL
3. Bentley Continental GT
4. Mercedes-Benz třídy R
5. Audi Q7
6. Mercedes-Benz třídy M
7. BMW M3
8. Škoda Superb
9. Mercedes-Benz třídy S
10. BMW řady 7

Nelichotivé je, že se v žebříčku nejméně spolehlivých aut objevil i český Superb a to na osmém místě. Podíváme-li se na další modely Škody, dobře dopadla zejména Fabia, která je hodnocená jako spolehlivá.

Čtěte také: Tento Roomster najel za 10 let 600 tisíc kilometrů. Jak vypadá?

V galerii dále naleznete žebříčky spolehlivosti aut podle různých kategorií - včetně zmíněného indexu. Najdete zde nejspolehlivější rodinná auta, SUV, kompaktní auta, velké sedany, zkrátka všechno možné.