Automobilka KIA se už osm let poskytuje sedmiletou záruku na svá auta. To byl krok, který nepochybně řadu zájemců o nový automobil může přivábit do autosalonů s logem této korejské automobilky. Jenže, co se stane, když záruka skončí. Neskončí po těch sedmi letech také faktická životnost takového auta. Snažili jsme se na to přijít během testu jednoho exempláře modelu Kia Sportage. Ten nám zapůjčil autobazar Auto ESA. Jednalo se o sportage třetí generace, kterou dělníci ve slovenském závodě automobilky v Žilině smontovali v roce 2011.

Od té doby automobil najezdil téměř 200 tisíc kilometrů. Autobazar Auto ESA tento konkrétní vůz prodává za 220 tisíc, nejlevnější exempláře třetí generace, která se vyráběla v letech 2010-2015, se přitom dají pořídit i již za méně než 200 tisíc korun.

Čím je Octavia starší, tím si vede lépe. Nejlépe na tom byla ve stáří 10-11 let na 46. pozici.
Octavia spadla skoro na dno – vysvědčení pro česká auta na německých STK

Mezi druhou a třetí generací je patrný obrovský skok v úrovni designu. Námi zapůjčený vůz je tak možné hodnotit jako velmi zdařilý. Sportage dokonce při pohledu zpředu a z boku vypadá jako větší, než opravdu je. Naopak zezadu Kia působí dojmem kompaktu. Stejně tak za volantem si řidič připadá spíše jako v kompaktním voze. Pocit stísněnosti dodává posádce vpředu i extrémně vysoký středový tunel. Ve srovnání s tím je naopak poměrný dostatek prostoru ve druhé řadě sedadel příjemným překvapením. A toto je pro Sportage příznačné – dojmy typické pro SUV se střídají s pocity z kompaktního vozu – ale malé SUV v podstatě ničím jiným, než napůl SUV a napůl kompaktním automobilem ani není. Ani tedy není možné Sportagi vytýkat, že by na ní bylo něco špatně. Vědí to i zákazníci, kteří si model oblíbili, a také Kia má zásluhy na tom, že prodeje SUV rostou na úkor jiných segmentů trhu. Zájem je tedy nejen o třetí generaci Sportage v bazarech. V autosalonech se již od roku 2015 nabízí také aktuální - čtvrtá generace tohoto populárního modelu.

Sedm let a dost?

K testu Kia Sportage nás tak trochu inspiroval pořad jedné kabelové televize nazvaný Bořiči mýtů. Vznikl totiž mýtus, že Kia sice má sedmiletou záruku, ale po jejím konci se auta doslova rozpadnou. Značka Kia ve svém marketingu hodně operuje s připomínáním své sedmileté záruky. Není přitom bez zajímavosti, že korejskou automobilku spadající pod křídla také korejského Hyundai, nikdo další s tak dlouhou garancí nenásledoval. Z průzkumu evropského trhu s ojetými vozy od společnosti EurotaxGlas´s vyplývá, že již tři roky od uvedení zvýšilo prodloužení záruky zůstatkové ceny vozů Kia v průměru o šest procent. To je samozřejmě dobrou zprávou pro ty, kteří si Kiu pořídí jako novou a po pár letech ji – stále ještě jako vozidlo v záruce – prodávají za lepší cenu, než jakou mají auta s kratší zárukou.

Tento benzinový motor o objemu 1,6 litru autu dává 99 kW výkonu.Zdroj: Ivo Horváth

Tato zůstatková cena rovněž hraje velkou roli při výpočtu splátek operativního leasingu – pokud je totiž zůstatková hodnota vyšší, leasingové společnosti mohou počítat s výhodným prodejem vozu po skončení pronájmu a i díky tomu je pak možné snížit i ceny operativního leasingu. Nutnostíé pro majitele ale je jezdit do za mechaniky do autorizovaných servisů.

Boční lišty i lišty nárazníků zdobí chromový pásek, toto auto v základní výbavě není.
Test ojetiny: Volkswagen Sharan má rodinám co nabídnout i ve stáří 11 let

Již po ujetí prvních kilometrů se Sportage je nám zřejmé, že vůz si drží svou hodnotu i po sedmi letech. Během jízdy se nedostavily žádné nežádoucí doprovodné zvukové projevy, i jízdní vlastnosti se ukazují jako optimální a velice příjemně nás například překvapila účinnost brzd. Naopak základní benzínová šestnáctistovka rozhodně nemá nic společného se slovem sport, které je obsaženo v označení modelu. A kvůli menšímu kufru se ani nejedná o rodinné auto. Bez pohonu všech kol je samozřejmě jasné, že není příliš vhodné pro nějaké větší terénní jízdy. Naopak se může jednat o druhé auto do rodiny či automobil pro důchodce, kterým se do vozů s výše umístěnými sedadly snadněji nastupuje. Udávaná kombinovaná spotřeba 6,8 a spotřeba ve městě 8,2 l/100 km ale z auta rozhodně nedělá tu nejvíce ekonomickou variantu, jakou bychom si mohli představit.

Spojka volá po výměně

„U tohoto vozu je určitě zralá na výměnu celá spojková sada, protože pedál zabírá úplně dole. Při 196 tisících najetých kilometrech je ale tento stav normální a bude to vyžadovat investici okolo 15 tisíc korun,“ dělí se s námi o první dojmy z řízení půjčené Sportage servisní poradce Tomáš Hájek z Kia Modřany, která spadá pod společnost TUkas. Na dotaz, kolik by se dalo se spojkou v aktuálním stavu ještě najezdit kilometrů, si přitom netroufá odpovědět. Záleží totiž nejen na stylu jízdy, ale také například i na tom, jestli Sportage bude jezdit ve městě, kde spojka dostane víc zabrat či mimo město. Také hodně záleží na individuálním stylu řízení různých řidičů. „Počítám ale s tím, že auto by alespoň 10 tisíc kilometrů ještě vydržet s touto spojkou mohlo,“ dodává Hájek a pouští se do upřesnění, jaký typ zákazníků si novou Sportage kupoval: „Toto auto si oblíbilo hodně mladých lidí, a také s ním hodně jezdí ženy jako s druhým vozem v rodině. V té popularitě určitě svou roli hraje, že jde o vyšší vůz a že je to SUV. Lidé si také myslí, že tento typ vozu je bezpečnější. Sportage bych ale doporučil i jako ojetinu, protože se jedná o spolehlivý vůz. A to platí i o tomto konkrétním kusu, protože kromě opotřebení, které odpovídá ujetým kilometrům, na něm není nic, co by bylo rozbité. Obecně se o Kia Sportage dá říci, že drží, a to i po skončení sedmileté záruky. Dokonce ani nemůžu říct, že by toto auto mělo nějaké slabé místo.“

I kvůli rezervě je dno kufru opravdu vysoko.Zdroj: Ivo Horváth

Kdyby si ale Hájek měl vybrat Kiu Sportage pro sebe, asi by sáhl po jiné motorizaci: „Benzínový motor 1,6 není pro 1,4 tunové auto moc výkonný. V tomto voze se mi osobně asi nejvíc líbí dvoulitrový diesel. S naftovým motorem o obsahu 1,7 litru siec auto jede o něco hůř, ale má nízkou spotřebu. Všechny diesely už mají filtry pevných částic. A když odejdou, tak výměna stojí 90 tisíc korun, ale samozřejmě jsou na trhu například firmy, které tyto filtry dokážou vyčistit.“

Témeř 5 metrů dlouhý sedan skýtá dostatek pohodlí pro celou posádku
Test ojetiny: Pro koho je pět let staré Audi A6 se základní motorizací?

Technik se také podíval na servisní historii vozu podle VIN kódu. Ukázalo se, že minulý majitel servis pravidelně navštěvoval přesně podle plánu garančních prohlídek a poslední návštěva servisu proběhla loni v prosinci: „Tehdy také došlo k výměně předních brzdových destiček i kotoučů a podle všeho deklarované najeté kilometry odpovídají skutečnosti.“

Ředitel strategického rozvoje v Auto ESA Pavel Foltýn k výběru Kia Sportage dodává: „Třetí generace vyráběná od roku 2010 je velmi dobrou ojetinou. Je to kvalitní a robustní SUV. Je spolehlivé, příjemně se řídí, je pohodlné a neobtěžuje řidiče lacinými chybami. Na výběr je dost motorizací a verzí a můžete si vybrat, jestli chcete předokolku, čtyřkolku, manuál nebo automat. Hodně aut na trhu je ještě v tovární sedmileté záruce, což pomáhá držet cenu trochu výš, ale i díky tomu, že je toto auto spolehlivé a žádané, nebude jeho cena příliš klesat ani po konci záruky. Jen je potřeba kupovat vůz s jasnou servisní historií a původem. A pro milovníky offroadových výletů jedno důležité info – tohle auto polní cestu zvládne, ale na nějaké brodění se kamenitým korytem potoka určeno není.“