Zájemce, který se z celkem devíti uchazečů v pořadí přihlásil jako druhý, si o víkendu odvezl z autobazaru společnosti AAA tmavě modrý vůz Lancia Kappa. Přestože běžně se obdobné exempláře tohoto modelu druhdy slavné italské značky prodávají spíše pouze za desítky tisíc korun, tentokrát za ni Anthony Denny, zakladatel sítě autobazarů AAA a současný majitel vozu, zinkasoval 400 000 Kč.

Doklady potvrzují, že původním majitelem byl Václav HavelZdroj: AAA

Jedná se totiž o automobil, který si jako nový koupil den před svoji svatbou s herečkou Dagmar Veškrnovou tehdejší prezident republiky Václav Havel. Během devíti let, kdy vůz vlastnil, s ním najel pouze 30 000 kilometrů. Poté ho prodal zmíněnému australskému podnikateli, který už s ním pochopitelně nejezdil.  Lancie Kappa je proto ve výborném stavu.

Tatra 613 T700.
V ČR je na prodej raritní Tatra s politickou minulostí. Připravte si miliony

"Nový majitel si nepřál zveřejnit své jméno, prozradil nám však, že je velkým obdivovatelem Václava Havla a vůz se tak stane součástí jeho sbírky," uvedl pro Automix.cz mluvčí AAA Auto Martin Houška. Vůz nadále zůstane na území České republiky.

Vozy, které vlastnily či využívaly známé osobnosti, jsou v poslední době vyhledávaným sběratelským artiklem. Jen málo se jich však veřejně vystavuje. Jedním z takových je Renault 21. Ten v prvním období po sametové revoluci rovněž vozil Václava Havla. Nyní je ve sbírkách Národního technického muzea v Praze.