Jelikož každý čeká od svého auta něco zcela jiného, tipy na konkrétní auta příliš zobecnit nelze. Někdo po svém autě požaduje praktičnost, někdo úsporu nákladů, někdo se chce zase naučit pořádně řídit a kouká po modelu, u kterého by jej uspokojily jízdní vlastnosti. A jiný chce prostě hlavně něco hezkého.

Proto jsme si nejprve definovali pět kategorií, které mají odlišný charakter a měly by tak pokrýt nejdůležitější požadavky zájemců o koupi prvního vozu.

U každé z pěti určených jsme pak vybrali jeden náš tip, přičemž jsme zohlednili spolehlivost, jízdní vlastnosti, vstřícnost k začátečníkům a samozřejmě také cenu. Každý z námi vytipovaných vozů totiž seženete jako ojetinu do 100 tisíc korun. K našemu výběru pak uvádíme i některé další možnosti.

Elegantní volba: Mazda 3

Mazda 3.

První generace Mazdy 3 je za nás vyloženě hezkým autem, které je navíc spolehlivé, skvěle jezdí a je dobře a snadno ovladatelné. Z benzínových motorů máte na výběr mezi čtrnáctistovkou, šestnáctistovkou a dvoulitrem. Ani jeden motor nelze označit za špatný, všechny jsou spolehlivé, jen nejslabší varianta nepředvede zrovna převratné výkony. Je lepší tedy brát některý ze dvou silnějších agregátů. Při koupi pozor zejména na korozi výfuku.

Další varianty:
Samozřejmě, že v dané cenové relaci lze vybírat i větší „stylovky“. Konkrétně třeba Mini Cooper, Audi TT nebo Mercedes-Benz SLK nadělají parády o kus více, ovšem ve všech případech dostanete v cenové relaci do sta tisíc výrazně starší auto, které nebude tolik spolehlivé.