Přehled vychází ze statistik největšího prodejce ojetých vozů u nás, společnosti AAA Auto. A ukazuje, že při výběru nového vozu se zákazníci nerozhodují pouze na základě svých reálných potřeb, ale nechávají se unášet emocemi.

Pozitivní očekávání spojená s určitou značkou nebo modelem pak při výběru vozu často převáží nad střízlivým vyhodnocením jeho nejdůležitějších užitných vlastností a předností.

Stane se tak, že popularita nebo naopak nepopularita některých modelů často nemá opodstatnění a jisté modely automobilů jsou opomíjeny neoprávněně, přestože svými vlastnostmi i cenou často předčí oblíbenější konkurenci.

Desítku nejpřehlíženějších ojetin s krátkým komentářem najdete níže. Možná budete překvapeni, která auta se do nelichotivého přehledu dostala. A jistě budete překvapeni, že v něm najdete i jednu škodovku.

Citroën C-Crosser & Peugeot 4007 (2007 – 2013)

Citroën C-Crosser.

Francouzské vozy odvozené od Mitsubishi Outlander nikdy nedosáhly stejné popularity jako původní model japonského výrobce. Hlavním důvodem prodejního neúspěchu nových vozů byla cenová politika a malá nabídka variant. Peugeot a Citroën byly vždy čtyřkolky a kromě málo žádaného benzínového motoru 2.4i (170 k/125 kW) byly k dispozici pouze s motorem 2.2 HDI (156 k/115 kW). Díky původní nepopularitě však můžete dnes tyto „japonské Francouze" sehnat levněji než stejně vybavené a ojeté Mitsubishi Outlander.

Fiat Croma (2005 – 2010)

Fiat Croma.

Kříženec kombi a MPV je možná trochu zvláštní a zaryté předsudky vůči automobilce Fiat oblíbenosti určitě nepomáhají ani dnes. Ve své třídě ale nabídne Croma docela kvalitní materiály a zajímavé barevné kombinace interiéru, přičemž modely s naftovými motory patří mezi ty spolehlivější. Hlavní předností Cromy je ale vnitřní prostor, který je v poměru s cenovkou velmi štědrý.