Každý, kdo má hlouběji do kapsy, to dilema při výběru vozu moc dobře zná. Na jedné straně je kompaktní minivůz – sice nový a se zárukou. Ale výkonostně a co do prostoru nic moc. Na straně druhé lze v bazaru za stejnou cenu pořídit ojetinu, která má parametry mnohem výše. Rozhodli jsme se, že pro vás otestujeme druhou variantu. Z Auto Esa jsme si vypůjčili Škodu Superb s motorizací 3,6 V6 a verzí karoserie lifback. A to je oproti nové fabii s litrovým motorem TSI opravdový rozdíl! 

Auto z roku 2011 mělo najeto zhruba 94 tisíc kilometrů, což je samozřejmě spíše výjimečná hodnota. Druhá generace superbu po vzhledové stránce neurazí. I když ta třetí je přece jen na jiné úrovni.

Dvojkový superb v lifbacku je zajímavý otevíráním zavazadlového prostoru TwinDoor. Ten u vozu s vizáží limuzíny škodovka hodně využívala pro marketing. Jednoduše je možné buď otevřít jen víko kufru jako u limuzíny (například proto aby na VIP pasažéry při manipulaci se zavazadly v zimě netáhlo), nebo se vyklopí celé páté dveře – záleží jen na tom, za jaké madlo se zabere.

Testovaný superb ve stupni výbavy Exclusive působí navenek velice nenápadně a jediné, co prozrazuje, že se v běžném provozu jedná o něco odlišného, ukazují kromě vynikající dynamiky čtyři výfukové koncovky. Skutečně prémiový je ale interiér s koženými sedadly. I dostatek prostoru pro nohy ve druhé řadě dělá z vozu limuzínu, se kterou se nemuseli bát svézt ani prezidenta. Velice podobný kousek tomu, který jsme si zapůjčili, přitom měli i na pražském hradě za Václava Klause i Miloše Zemana, který již ale přesedl do třetí generace. 

SUV versus vyšší střední třída. Kdo si lépe drží cenu po deseti letech?

Šestiválcových superbů po českých silnicích mnoho nejezdí. Motor V6 je ale koncernový a odzkoušený. Montoval se například i do Volkswagenu Passat, a tak není nutné se obávat, že by šlo o nějakou neodzkoušenou malosériovou výrobu. Top motor pro superb přináší dostatečný výkon 192 kW a má zrychlení 0-100 km/h za 6,6 sekund.  Jen pro srovnání – u jedničkového superba byl nejsilnější také benzinový motor 2,8 V6 s výkonem motoru 142 kW a zrychlením 8-100 km/h za 8s. U současné generace je nejvýše downsizing 2.0 TSI s 206 kW. Umožní vozu zrychlit na stovku za 5,8 sekundy.

DÁLNIČNÍ STÍHAČKA

V rámci testovacích jízd jsme se také vypravili do servisu, kde mají s podobnými modely tomu testovanému zkušenosti, abychom zjistili, na co si mají zájemci o pořízení takového vozu dát pozor. A musíme dodat, že zrovna zapůjčený exemplář na sebe nestrhával během cesty zbytečnou pozornost, jak to některé ojetiny dokáží. Nedostavilo se žádné klepání ani pískání, vozidlo dobře drželo směr a neočekávané projevy se nedostavily ani například při průjezdu vyjetými kolejemi od kamionů. Automatická převodovka DSG řadila plynule a vše působilo dojmem, že se vozu dostalo v minulosti dobrého zacházení.

Pro naši konzultaci jsme si nemohli vybrat lepší místo, než Auto Opat ve středočeských Nupakách – tam Superby V6 servisovala například Policie České republiky, která patřila k jejich největším odběratelům pro nechvalně známé dálniční stíhačky. Auta s maximálkou 250 km/h jsou totiž pro tento účel doslova předurčena. A policie je proto celkem využívala – některé kusy už najely i 750 tisíc kilometrů. Vše se obešlo jen s víceméně pravidelným základním servisem, zahrnujícím výměnu oleje a další pravidelnou údržbu.  Policisté si ale podle mechaniků jen stěžovali, že je nutné poměrně často měnit pneumatiky. U těžšího vozu a výkonného vozu (dvojkový superb je dokonce o 75 kg těžší, než ten trojkový) ale není opotřebení pneumatik žádným překvapením.

Honda CR-V.
10 nejspolehlivějších ojetých SUV po konci záruky. Na vrcholu jsou Japonci

Bezmála čtyřlitrový motor může odrazovat zájemce kvůli vyšší spotřebě. Zvlášť ve městě se uvádí 14,3 litrů a s opravdu lehkou nohou na plynu při troše štěstí mimo město 7,5 litrů. Kombinovaná spotřeba je podle výrobce 10 litrů. 

O pohon všech kol se stará systém Haldex čtvrté generace a 4x4 tedy nastupuje pouze v momentě, když řídící jednotka identifikuje prokluz. Haldex je jedno z míst, u něhož by měl ten, kdo si ojetého superba vybírá, zpozornět.  Například výměna oleje v mechanické části životnost jen a jen prodlouží.

PŘÍJEMNÝ MOTOR

„Je to něco naprosto jiného, když si nejprve sednete do naftového auta a pak přestoupíte do tohoto. Do současného superbu se již stejný ani podobný typ motoru nemontuje. Výkon nejsilnější benzínové verze zajišťují dvě turba, což přináší i papírově vyšší výkon. U motorizace V6 každé sešlápnutí plynu doprovází příjemně burácivý zvuk,“ říká Jakub Tobiasz z Auto Opat.

V6 je podle něj i pro ty, kteří toho najedou málo - třeba i jen třicet kilometrů denně. Takové provozování se vyplatí více, než třeba motor TDI, který má filtr pevných částic. Ten by se měl za provozu zahřát na 600-700 stupňů, aby se mohl regenerovat. A v opačném případě – při jízdách na krátké vzdálenosti - dochází k zanášení. 

Brzdy jsou ty největší, jaké se do této generace superbu montovaly. A navíc ty zadní mají – a na to z běžné produkce zvyklí nejsme – vlastní chlazení. „Kotouče jednoduše nejsou plné, ale předělené lopatkami, které se při otáčení ochlazují proudem vzduchu. Dimenzování brzd se ukazuje jako zdařilé. Auto brzdí bezvadně.

Podvozek je solidně ochráněn proti korozi. I tento vůz nejevil žádné známky rezu.

Testovaný kus byl vybaven, jak jsme zmínili dvouspojkovou šestistupňovou převodovkou DSG. V kombinaci s motorem se nám nejevila jako nějak nevhodná, naopak při prudším sešlápnutí plynu reagovala rychle. A nechybí samozřejmě ani sportovní režim či možnost řazení pomocí pádel pod volantem – ta jsou podle diskusích na internetu mezi uživateli celkem populární – v různých situacích, jako je například předjíždění tomu dávají majitelé před automatem přednost. 

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Lustrace pomocí VIN kódu ukazuje, že vůz byl vyroben pro český trh, datum dodání bylo 1.11.2011, záznamy o servisní historii ukazují, že auto nemá stočené kilometry. Ještě minulý rok byl superb na technické se stavem tachometru 93 tisíc kilometrů a to naprosto odpovídá – je to jen o pár stovek méně, než současný stav.

„A navíc je také vidět, jaká péče se vozu dostala,“ říká Jakub Tobiasz z Auto Opat. Je možné se mimo jiné dočíst, že byla vyměněna blíže nespecifikovaná hadice (mohla prasknout či mohlo dojít k uvolnění spony) ještě v rámci záruky. A na pořadu dne byla také jedna svolávací akce. Ta se týkala zase pro změnu software. Jinak jsou v servisní knížce vidět pouze zápisy o provedení pravidelného servisu, který na první pohled zanedbáván nebyl.

MALÁ NÁDRŽ

„Vůz je určen řidičům, kteří ocení klidný chod šestiválce a nechtějí přitom investovat do prémiových vozů značky Audi nebo BMW. Koupí si ho spíše zákazník, který jezdí dlouhé trasy, ale nemá ve zvyku jezdit po dálnici rychlostí 180km/h,“ říká ředitel pro strategický rozvoj v Auto Esa Pavel Foltýn a dodává: „Vzhledem k logické vyšší spotřebě kolem 9 litrů na 100km se drobným nedostatkem může zdát pouze 50 litrová nádrž. Někomu se také může jevit, že podvozek není tak komfortní jak by od podobného vozu očekával. Při nákupu vybírat pouze vůz s jasnou servisní historií a prověřit správnou funkčnost DSG.“

Ceny těchto vozů ve stáří kolem 7 let se pohybují v současnosti od zhruba 280 do 350 000 Kč. Obvyklý nájezd je od necelých 140 do 170 000 kilometrů.

Kromě sedanu bylo v nabídce také kombi s obřím zavazadlovým prostorem.