Opět si získává pozornost 

České silnici byly po dlouhou dobu královstvím ojetin. Možná i to je jeden z hlavních důvodů, proč si pojištění GAP nezískalo příliš velkou popularitu a mnoho řidičů ho nezná. Doba se však mění. Zbrusu nové automobily jsou dostupnější, výrobci poskytují zajímavé záruky a zákazníci touží usednout za volant jako první.

Bohužel to nic nemění na tom, že hodnota běžného auta s najetými kilometry rychle klesá. V prvních dvou letech až o desítky procent. To je nevýhodné jak kvůli prodeji, tak v případě totální škody či odcizení. Pojišťovna vám jako majiteli uhradí pojistné plnění ve výši tržní ceny, od něhož ke všemu odečte spoluúčast. Když zcela zničíte nové auto, výrazně proděláte. Chcete-li se takové situaci vyhnout, budete si muset zaplatit připojištění k havarijnímu pojištění. 

Cena nového vozidla se ani nehne

Zmíněným připojištěním je myšleno GAP. Za zkratkou se skrývá název Guaranteed Asset Protection, což lze do češtiny přeložit jako Garantovaná ochrana majetku. Díky tomuto produktu si pořizovací cenu vozidla pojistíte na tři roky. Po celou tuto dobu zůstává cena v očích pojišťovny stejná. Co to v praxi znamená?

Když dojde k totální škodě, pojišťovna majiteli uhradí nejen rozdíl mezi tržní a původní cenou, ale také spoluúčast. Za vyplacené pojistné plnění si tak bez komplikací můžete koupit nové vozidlo stejné hodnoty. Bez pojištění GAP by něco takového bylo absolutně nemožné a vám jakožto majiteli nepojízdeného vozidla by do smíchu nebylo.

Pozor na podmínky

Na podmínky GAP si dávejte pozor stejně jako u všech dalších typů pojištění. Sjednat si ho mohou pouze majitelé nových vozidel. Maximální platnost jsou 3 roky. Po uplynutí této doby pojištění automaticky končí a prodloužit ho většinou nelze. Stejně tak zkontrolujte výluky, na které se pojistné krytí nevztahuje. Některé z nich by vás ani nenapadly, proto je lepší mít přehled a před podpisem si smlouvu poctivě nastudovat.

Další krok pro váš klid za volantem 

Do základní výbavy zodpovědného řidiče standardně patří povinné ručení a havarijní pojištění. GAP je krůčkem navíc směrem k tomu, aby vás nečekané výdaje spojené s vlastnictvím vozu nezaskočily. Doporučit ho lze v prvních letech vlastnictví dražšího vozidla a při nákupech realizovaných na úvěr. Rozhodnete-li se pro něj, nedostanete se do situace, kdy musíte doplácet úvěr za vozidlo, kterým reálně nemůžete jezdit. Pojišťovna vše zaplatí a vy neproděláte.