Typy střešních nosičů kol

Jde o praktické zařízení, díky němuž si namísto osobního automobilu nemusíte shánět dodávku či vlek za auto, přitom budete mít svá kola neustále k dispozici.

Střešní modely

Prvním a nejčastěji využívaným typem jsou střešní nosiče kol. Jedná se o efektivní řešení, které je zároveň příznivé i z hlediska pořizovací ceny. Nejlevnější modely na osobní automobily se totiž dají zakoupit už za ceny kolem 2 tisíc korun, což není nijak zásadní investice. Už jen samotné kolo vás vyjde o poznání dráž.

Velkou předností tohoto řešení je kromě nízké pořizovací ceny také jednoduchost montáže. Zvládne ji hravě každý alespoň trochu zručný jedinec. Pokud u moderních vozidel máte již od výrobce na střeše zabudované hagusy, stačí si pořídit příčníky, které snadno a rychle upevníte. Příkladem budiž oblíbený nosič kol Elite San Remo, který je v tuzemsku k dostání i v renomovaných internetových obchodech, a to za cenu kolem 1.000 Kč.

Pak už do samotné konstrukce stačí zabudovat vhodný nosič. A hlavně je nutné kolo dobře upnout, aby během jízdy nedošlo k jeho odpadnutí z nosiče. Moderní varianty nosičů na střechu mají rychloupínací systém, díky čemuž je uchycení kol mimořádně jednoduchou záležitostí, přičemž jsou vhodné i z hlediska bezpečnosti.

Varianta na tažné zařízení

O dost dražší variantu představují nosiče kol na tažné zařízení. Můžete za ně v obchodech zaplatit klidně i kolem 10.000 Kč. Jsou však velmi praktické v tom, že se mimořádně jednoduše montují, nemusíte se šplhat na střechu auta. Důležité je si ale uvědomit, že na takovýto typ nosičů potřebujete využít elektrickou přípojku, abyste při jízdě mohli použít zadní světla vozidla. Drobnou nevýhodou může být i fakt, že některé (zejména nekvalitní) modely zhoršují výhled skrz zadní okno automobilu.

Zdroj: Střešní nosiče BöHM s.r.o.

Na dveře

Poslední variantou jsou nosiče kol na dveře. Upevňují se přímo na páté dveře vozidla, jsou tedy vhodné například pro combi verze aut. Rovněž mohou lehce omezovat výhled, navíc někdy znesnadňují přístup do kufru vozidla. Před jeho otevřením je tak často zapotřebí kola sejmout, abyste se dostali do interiéru vozidla.

Zásady bezpečné jízdy a přepravy kol pomocí osobního automobilu

Pokud se na váš vůz rozhodnete instalovat nosič kola, je vždy důležité mít při jízdě jeho přítomnost na paměti. Je-li naložený, uzpůsobte jízdu s automobilem a snižte rychlost. Důležité je rovněž správné uchycení tak, aby došlo k rovnoměrnému rozvržení hmotnosti přepravovaných kol. V opačném případě může nastat nepřiměřené zatížení jedné části vozidla, což bude mít vliv na jízdní vlastnosti a spotřebu paliva.

Před každou jízdou důkladně zkontrolujte, zda je v pořádku ukotvení kol. Dále i to, zda z nich za jízdy nemohou odlétnout nějaké části, například bidony na nápoje apod. Předměty, které nejsou součástí pevné konstrukce kol, raději sejměte a umístěte do kufru vašeho vozidla.

Podobně jako nosiče na kola se bezpečnostní zásady týkají i střešních boxů, které využijete třeba pro přepravu lyží a snowboardů během zimní sezony, kdy vyrážíte na hory. Boxy se dají pořídit ve stejných obchodech jako cyklonosiče.