Koupit auto a hotovo? Ne!

Zaplacením kupní ceny to pro vás rozhodně nekončí. To, že podepíšete kupní smlouvu ještě neznamená, že rovnou do svého vytouženého automobilu nasednete a odjedete. Toto chování má totiž mnoho úskalí. Kupní smlouvou se totiž stáváte právoplatným majitelem vozu, a to i přesto, že v registru vozidel dosud k přepisu nedošlo. To znamená, že auto ještě nemusí být ve všech ohledech vaše, ale za nehody a další případné potíže s ním spojené již ručíte vy. Dalším rizikem je pojištění. Prodejci vám mohou tvrdit, že auto pojištěné je a dokonce vám předají zelenou kartu. To však ale původnímu majiteli nebránilo povinnou odpovědnost zrušit. V rukou tedy máte papír, který se tváří důležitě, ale ve skutečnosti se jedná o bezcenný cár. Nespoléhejte se tedy na to, co vám říkají v bazaru.

Sežeňte si pojištění hned!

Povinné ručení si můžete opatřit již na místě, kde vůz kupujete. Toto jednání se však týká pouze solidních prodejců. Rizikem se tedy stává nákup u soukromých osob, které tyto služby neposkytují. My vám doporučujeme srovnat povinné ručení na internetu. Zde si vyberete to nejlepší a nejvýhodnější právě pro vás a vaše vozidlo.

Nezapomínejte na to, že nejlevnější se automaticky nerovná nejvhodnější. Taková odpovědnost může postrádat důležité dodatky. Například nemusí obsahovat havarijní pojištění. Na výhodné nabídky narazíte také přímo v pojišťovnách, které štědře nabízejí různé bonusy a slevy. Výhodným řešením je v tomto případě povinné ručení Allianz.

Pozor na omyly

Lidé se často domnívají, že pokud s autem nejezdí, nepotřebují ho mít pojištěné. To je však obrovská mýlka. Každý automobil označený státní poznávací značkou, která je evidována v registru vozidel, musí být ze zákona pojištěný. I kdyby vaše auto stálo tzv. „na špalkách", nikoho to ve skutečnosti nezajímá. Pokud s autem opravdu nejezdíte, je vaší povinností značky odnést do depozitu a za rok se rozhodnout, co se s vozem bude dít dál.

V případě, že na váš prohřešek přijde Česká kancelář pojistitelů, hrozí vám pokuta až ve výši 40 000 korun. A to není vše. V případě, že ČKP dohledá počet dní, kdy auto pojištěno nebylo, můžete zpětně doplácet za každý neuhrazený den až 93 korun. I v případě, že auto „pouze" převážíte z bazaru domů a zastaví vás policie, jste povinni předložit platnou zelenou kartu. Když ji nemáte, můžete zaplatit 1 500 až 3 000 korun. Proto nepodceňujte zákonnou odpovědnost vozu a nespoléhejte na dobré slovo.