Vede elektronika, auta a bydlení

Faktem zůstává, že Češi už nejsou tak trpěliví jako dříve a pokud si chtějí něco koupit, pak to chtějí hned. A na co si půjčují nejčastěji? Jednoznačně vede spotřební elektronika. Hned za spotřební elektronikou má čestné místo bílá elektronika. Češi si berou půjčky na nové lednice, pračky nebo sušičky. Na třetím místě se pak umístily půjčky na auto nebo na motorku. Lidé si berou úvěry také na rekonstrukci a na pořízení nového vybavení domácnosti, které může být leckdy opravdu nákladnou záležitostí.

U nebankovních půjček buďte obezřetní

A na co byste si měli při braní půjčky dát obzvlášť velký pozor? Zaměřte se především na instituce, od kterých si půjčku berete. Asi vás nepřekvapí, že největší problém se splácením mají často lidé, kteří si půjčí u nebankovních institucí. Právě nebankovní úvěry bývají rizikové a lidé brzy zjistí, že nejsou schopni dostát svým závazkům. Nezřídka si tak opět půjčí a snaží se jednu půjčku splatit další. Kolotoč finančních nesnází se tak roztočí na maximum.

Když jsou náklady vyšší, než bylo v plánu

Češi často doplácí také na neschopnost odhadnout skutečné náklady, a to platí především v oblasti bydlení. Nejedná se pouze o stavbu nového domu, ale také o rekonstrukci bytu nebo zařizování domácnosti. Během prací se totiž často ukáže, že náklady budou o mnoho vyšší, než byl původní odhad. V těchto případech se skutečnost od plánu liší leckdy o statisíce korun. V takovém v případě se vám půjčka na cokoliv bude rozhodně hodit.

Kdo nejvíc žádá o finanční injekci?

Zajímá vás, jak vypadá profil běžného žadatele o půjčku? Nejčastěji se jedná o muže kolem 50 let. Starší lidé bývají v otázkách půjček konzervativnější a hledají jiná řešení. Čím nižší vzdělání, tím víc stoupá riziko, že si žadatelé vyberou nebankovní půjčku, kterou nakonec nezvládnou splácet. Možná vás překvapí také fakt, že problémové nebankovní půjčky si častěji berou lidé, kteří žijí sami. Než si půjčíte, vyberte si obezřetně spolehlivého věřitele.