Smlouva podepsaná před pěti lety, pro vás nyní už může být pořádně nevýhodná. Ne vždy ale vede ke změně pojišťovny zastaralý produkt, občas to může být i samotná pojišťovna. Špatná komunikace či každoroční zdražování mohou stát za tím, že se s pojišťovnou rozejdete a půjdete si pojistit auto o dům dál. Ještě než tak ale učiníte je zapotřebí projít stávající smlouvu.

Smlouvu o povinném ručení nelze vypovědět ze dne na den

Smlouva je obvykle sjednávána na dobu jednoho roku, vypovědět ji lze minimálně šest týdnů před vypršením lhůty. Čím dříve tak ale učiníte, tím lépe. Rozhodné datum najdete ve smlouvě o povinném ručení. Výpověď je nutné podat písemnou formou, kde nezapomeňte uvést své osobní údaje a číslo pojistné smlouvy. Některé pojišťovny mají k dispozici na internetu online výpověďní formulář.

Vypovědět smlouvu šest týdnů před výročím ale není jediným řešením, od pojišťovny můžete odejít i tehdy, pokud dojde ke zdražování a vy s ním nesouhlasíte. V tomto případě je ale nutné pojišťovně výpověď dodat měsíc od zvyšování cen. Pakliže vám povinné ručení zdražuje kvůli bourání a vám tedy vzniká malus, není možné smlouvu takto vypovědět.

V neposlední řadě lze pojišťovnu opustit tehdy, když máte smlouvu podepsanou méně než dva měsíce nebo když dojde k dopravní nehodě. V tomto případě máte na výpověď tři měsíce.

Jak najít nejlepší povinné ručení a nezaplatit za něj majlant?

Odešli jste, a co teď? Jestliže jste vaší nevyhovující smlouvu smetli jednou provždy ze stolu, pak je nejvyšší část najít povinné ručení, které vám bude vyhovovat po všech stránkách. Ze všeho nejdříve je nutné získat přehled. Porovnejte si povinné ručení od desítek společností. Potřebovat k tomu budete jeden z internetových srovnávačů a osobní údaje o vás a o vozidle. Nic, co byste v občanském a v technickém průkazu nenašli.

Při výběru zohledněte také online sjednání a frekvenci placení, oba dva parametry vám mohou cenu ještě o 5 až 15 % snížit. Bát se nemusíte ani o své bonusy, změnou pojišťovny o ně nepřijdete.

Rozhodně se při výběru nové pojistky neunáhlete a neberte automaticky to nejlevnější, stejně tak nemusí platit, že nejdražší varianta bude tou nejlepší. Vhodné je najít zlatou střední cestu. Při výběru sledujte především výši limitů pojistného plnění a rozsah asistenčních služeb.