Nanotechnologie pomáhá v každodenním životě

Doby, kdy bylo praktické využití nanotechnologie hudbou budoucnosti, jsou již dávno pryč. Ze stránek science-fiction se nano částice, desetkrát menší než atom, přemístily do kosmetického průmyslu, lékařství i našich domácností. Vědci si je přizpůsobují k obrazu svému a vytvářejí z nich zcela nové látky se zajímavými vlastnostmi nebo drobné struktury, které fungují jako naprogramovaní roboti. Evropským leadrem v zavádění nanotechnologií do běžného života je německá společnost NanoConcept, která se zabývá především úpravou povrchů. Nanesením jejich přípravků se vytvoří tzv. aktivní povrch, který se chová požadovaným způsobem. V případě tekutých stěračů odpuzuje vlhkost.

Bezpečnost nade vše

Je nasnadě, že primární výhodou používání tekutých stěračů je zvýšení bezpečnosti při jízdě. Perfektní výhled za jakéhokoli počasí může být tím rozhodujícím faktorem, který zabrání nehodě. Reakční čas řidiče se totiž při použití této ochrany zvyšuje až o 25 %! Stejně tak ale oceníte snadné čištění, protože vám na okýnku nebude ulpívat špína, pyl, námraza a mrtvý hmyz. A až budou vaši sousedé v zimě škrábat z okýnek led, vy už budete dávno na cestě do práce.

Jak to vlastně funguje?

Tajemství tekutých stěračů se ukrývá v kreativní přírodě. Vědci se inspirovali principem lotosového květu, který zůstává nezablácený, ačkoliv roste ve stojatých vodách. Mikroskopické útvary na jeho povrchu totiž vodu odpuzují a neproniknou mezi ně nečistoty. Stejně tak okem nepostřehnutelný hydrofobní film na vašem okně způsobí, že kapky ze skla okamžitě stékají a vůbec na něm neulpí. Mechanické stěrače nebudete muset ani zapínat.

Snadná aplikace – dlouhodobá ochrana

Tekuté stěrače jednoduše nastříkejte na čisté sklo a nechte zaschnout. Je vhodné ošetřit si kromě předního skla také boční skla a zrcátka. Slibovaná životnost tekutých stěračů je až 30 000 kilometrů, což je pěkná řádka měsíců. Vzhledem k tomu, že jedním balením ošetříte všechna skla automobilu i dvakrát, ve výsledku při přepočtu na najeté kilometry vás ta bezpečnost navíc vlastně nebude stát skoro nic. A bonus? Čím víc prší, tím je výhled z auta lepší! Jen je třeba si dávat pozor, abyste si místo skutečného spreje s nanočásticemi nekoupili nějakou náhražku, kterými je trh přesycen. To je nejčastější problém lidí, kteří si stěžují, že jim tekuté stěrače nějak nefungují. S pionýrem v oboru Nanoconcept ale nemůžete šlápnout vedle.