Mnozí jízdu na kole podceňují. „Nač se na ni připravovat, když vyrážím jen na cyklostezky?" Jenže ani na cyklostezkách nemusí být bezpečno. Nejen na veřejných komunikacích v loňském roce zemřelo 38 cyklistů, rok předtím to bylo ještě o osm více.

Jízdou na kole se navíc nemusíme zranit jen mi sami, ohrozit na zdraví můžeme například i chodce. Cyklista na chodníku nebo na přechodu pro chodce bohužel není žádnou výjimkou, a to i přestože v těchto místech nemá, co dělat. V případě srážky kolemjdoucího se pak škoda může dostat až do enormních výšin, a jelikož cyklista nemusí mít povinné ručení, bude škoda hrazena z jeho kapsy. Co vše si tedy připomenout a zkontrolovat před první jízdou po zimě?

Připravte kolo na novou sezónu

Kolo je na jaře zapotřebí připravit na jaro. Jak? Zkontrolujte:

  • tlak v pneumatikách,
  • brzdy,
  • řídítka,
  • sedlo,
  • řetěz,
  • přehazovačku.

Jestliže si sami se seřízením a technickým stavem kola neporadíte, dejte kolo do servisu. Budete tak mít jistotu, že bude perfektně připravené na další sezónu.

Bezpečnost vždy na prvním místě

Před první jízdou se ujistěte, že vám nechybí prvky povinné výbavy. Víte, které to jsou?

  • Odrazky - přední, zadní, na obou kolech a na pedálech
  • Přední bílé a zadní červené světlo

Vhod dále přijde zvonek, který oceníte především na cyklostezkách, které jsou sdílené i s chodci a s in-line bruslaři, a základní nářadí v podobě pumpičky a náhradní duše.

Helma a reflexní prvky vám mohou zachránit život

Helma je ze zákona povinná jen pro osoby mladší 18 let, přesto by ale její užívání měli dobře zvážit i ti starší. Proč? Snižuje riziko úrazu hlavy až o 80 %, v případě pádu na hlavu bez helmy je až 19krát větší šance na úmrtí.

Jeden špatný pád tak může mít fatální následky. Skončit ale může i dlouhodobou pracovní neschopností a ztrátou pravidelného výdělku. V takové situaci sice může pomoci životní pojištění, avšak zdraví máme jen jedno, a ani životko vám nezaručí, že se vášeň pro cyklistiku neobejde bez trvalých následků.

Kromě helmy může vaši bezpečnost zvýšit i správné oblečení. Dobré je se při snížené viditelnosti vyvarovat tmavým barvám, kdy vás řidiči zbystří teprve na zhruba 18 metrů, naopak nejlépe viditelní až na 55 metrů budete ve žluté a bílé. Pokud navíc oblečení doplníte o reflexní prvky, uvidí vás řidiči až na vzdálenost 200 metrů.