Velká SUV se sportovními ambicemi jsou pro mnoho lidí nepochopitelným druhem aut. Proč si vůz, který má primárně sloužit na odvoz dětí do školy a krabic na chalupu, hraje na něco, čím nikdy být nemůže? Jenže moderní technika dovoluje i vysokým a těžkým autům dosáhnout na parametry, za které by se někdy nestydělo ani supersportovní auto. A to je případ dvou šílených SUV, která se dostavila k dnešnímu srovnání: BMW X5 M50d a Mercedes-AMG GLC Coupé 63 4Matic+.

Moment, zvedne se ukazováček čtenářův vzhůru do vzduchu. Srovnáváme zde auta na první pohled nesrovnatelná. X5 je konkurentem Mercedesu GLE, tedy o třídu většího vozu než je GLC, které je ještě ke všemu kupé a proto by se mělo střetnout s BMW X4. X5 je navíc naftový šestiválec, zatímco GLC má benzinový osmiválec! A k tomu vlastně M50d není úplně skutečné M. Jenže při pohledu do ceníku obě auta stojí skoro stejně, tedy okolo 2,4 milionu korun. A navíc přitahují podobnou klientelu, která touží po extrémně rychlém autě. My jí dnes chceme pomoci rozhodnout, jestli si má vybrat přece jen úspornější naftu nebo šílený benzin.

Jedno je jisté, BMW X5 M50d je naftový extrémista. Nebo snad znáte jiné auto, které by pod přední kapotou mělo rovnou čtyřikrát přeplňovaný motor? Díky tomuto řešení pohodlně nahrazuje objem osmiválce. X5 tedy dosáhne na výkon rovných 400 koní a k tomu masivní točivý moment 760 Nm. Ono ale hodně síly potřebuje, protože má práci s téměř 2,4 tuny těžkým vozem.

Je možná pravda, že zvukem vás X5 M50d neohromí. Přece jen od dieselu se toho tolik nečeká, ale třeba takové Audi Q8 umí ze svých útrob šestiválce vyrobit ještě dunivější zvuky. Nastavte si sportovní mód a sešlápněte plyn na podlahu. Vpředu to zahučí a zadek vozu se vší silou zapře do té masy před sebou. Zrychlení z nuly na 100 km/h za 5,2 sekundy není dnes žádnou zvláštností, ale z vysoko položeného sedadla řidiče to působí až děsivě. BMW vás umí přimáčknout do sedadla!

Jak vypadá zrychlení z nuly na 100 km/h u BMW X5 M50d? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Jan Markovič

To Mercedes-AMG GLC Coupé 4Matic+ umí odehrát zajímavější divadlo a nejen díky svému složitému jménu. Rozumí se samo sebou, že má k tomu vhodnější nástroj. Dvojitě přeplňovaný benzinový osmiválec je odladěn do posledního detailu v laboratořích AMG a za jeho funkčnost nese osobní zodpovědnost Chrysostomos Vasileiov, který to stvrdil vlastnoručním podpisem na plaketce, jež najdete přímo na motoru. K našemu zklamání jde o tisk, nikoliv o podpis fixou. Ale to je vlastně jedno, kolikrát se podíváte pod kapotu?

Osmiválec AMG má výkon 476 koní, ale zase oproti 4x turbodieselu nižší točivý moment 650 Nm. GLC je z logiky věci menší a lehčí, váží pod dvě tuny. Zrychlení z nuly na 100 km/h proto přijde za rovné 4 sekundy. To už je poměrně intenzivní zážitek. Opět dejte sport, sešlápněte plynový pedál a auto vystřelí kupředu tak ostře, že tomu prvních pár sekund nebudete chtít uvěřit. Nejkrásnější na tom ale je, že GLC zahraje do výfuků dokonalou osmiválcovou melodii navíc podpořenou o otevřené klapky, které můžete ovládat z místa řidiče. Jen díky tomto hudebnímu doprovodu jde o zážitek mnohem intenzivnější.

Jak zní akcelerace Mercedesu-AMG GLC Coupé 63 4 Matic+ se podívejte na našem druhém videu:

Zdroj: Jan Markovič

S oběma vozy jsme vyrazili nejprve na velkou betonovou plochu, kde jsme je zkoušeli v rychlosti i zrychlení a pak na okresky. Tam jsme pro změnu chtěli vidět, jak si poradí s hladkým asfaltem i s typickou českou lepenicí. A samozřejmě se zatáčkami. Jedno je jisté: X5 i GLC jsou extrémně rychlá auta. Pokud pojedete naplno, bude se vám zdát, že okolní provoz v podstatě stojí. GLC je víc náchylné na kvalitu silnice a má o poznání tvrdší podvozek, X5 je vlastně stále pohodlným velkoprostorovým autem pro rodinu, jehož vzduchový podvozek se i v této nejvyšší konfiguraci snaží nabídnout co největší komfort.

Jakmile ale přijde na zatáčky, řidič lehce znejistí. Přece jen musí zvládnout velký a těžký vůz. A i když je dobré svezení zajištěno, musí jedinec za volantem před každou zatáčkou přemlouvat svůj pud sebezáchovy, než se do ní rozhodne vletět větší než je zdánlivě přiměřená rychlost. BMW to zvládne, ale z výšky mysliveckého posedu se to nezdá. Pak pod zadkem ucítíte natáčecí zadní nápravu, která pomůže s průjezdy zatáčkami i rychlou změnou směru a budete zase o kousek jistější.

GLC nic takového nemá, zato umně využívá svých menších rozměrů, tuhého podvozku a přesnějšího řízení. Jako by volant potažený alcantarou jasně naznačoval, že jízda stylem plyn-brzda je jeho hlavním cílem. To spolu se zvukem, který se ve velkém množství dostává i do kabiny, dává řidiči velmi rychle zapomenout na fakt, že sedí v SUV. Přidejme k tomu řízení, které je citlivější než u BMW a řidič má větší pocit, že je vše pod kontrolou. A to i když se AMG začne chovat v režimu Race jako utržené ze řetězu.

Mercedes-AMG GLC Coupé 63 4Matic+ vs. BMW X5 M50dZdroj: Jan Markovič

Má to ale i svou daň. Když si budete hrát, řekne si GLC o poctivých 22 litrů nejlépe vysokooktanového benzinu. Běžně pak alespoň o 16 litrů. Vzhledem k nádrži s kapacitou 66 litrů bude vhodné pořídit si nějakou tu věrnostní kartičku na čerpací stanici. To X5 využije výhody nafty, kterou je fakt, že když po ní nic nechcete, spokojí se s málem. Obyčejně lze jezdit i pod 10 litrů, díky 80 litrové nádrži je tedy dojezd víc než dvojnásobný. Při divočejší jízdě hlásí palubní počítač do 14 litrů spotřeby.

I když jsou obě auta velikostně neporovnatelná, musíme se stejně na chvíli zastavit v interiéru. Nemá cenu peskovat Mercedes za to, že jeho kufr je sice jen o 145 litrů menší než u BMW, ale zato kvůli malé výšce mezi podlahou a roletkou mnohem méně využitelný. Spíš jde o fakt, že i když jsou obě auta z luxusní kategorie a vyjdou na nemalé peníze, BMW je o poznání lépe zpracované. Opomeňme snobskou křišťálovou řadicí páku, ale sedadla i palubní deska prostě vypadají hodnotněji, jakkoliv se to GLC snaží zachránit dekorem z uhlíkového vlákna. A třeba i taková drobnost, jakou je head-up displej, umí u BMW ukázat více informací a navíc správněji zobrazuje třeba dopravní značky.

O tom ale dnešní srovnání opravdu nebylo. Spíš jsme se snažili přijít na to, pro koho je jaké auto vhodné. Vidíme to asi tak: GLC je divoké od pohledu, umí úžasně zahrát melodii a svezete se s ním hlavně v zatáčkách mnohem lépe než s X5. Pokud chcete pohoršovat zelené aktivisty, rozvibrovat sklo v oknech obyvatel vesnic u cesty a vůbec strhávat na sebe veškerou pozornost, pak je to jasná volba. Jen je potřeba počítat s tím, že každých pět kilometrů spolkne jeden litr benzinu, takže vám kilometr vyjde jen na palivu na skoro 7 korun.

Mercedes-AMG GLC Coupé 63 4Matic+ vs. BMW X5 M50dZdroj: Jan Markovič

To BMW X5 i přes písmeno M ve svém názvu umí být distinguované. Oproti Mercedesu působí jako odborník na etiketu Ladislav Špaček vedle motorkáře Pepy Sršně. Pokud tetování a kožené bundy nejsou vaším stylem, nabízí jedinečnou možnost, jak si užít adrenalin i v dobře padnoucím obleku. Jen myslete na to, že svou rychlost předvede hlavně na rovných úsecích silnic a dálnic.

Nezapomeňte si obě srovnávaná auta prohlédnout v naší velké fotogalerii.

Technické parametry:

BMW X5 M50d Mercedes-AMG GLC Coupé 4Matic+
motor 4x přeplňovaný vznětový šestiválec 2x přeplňovaný benzinový osmiválec
objem 2993 ccm 3982 ccm
max. výkon 294 kW (400 k) 350 kW (476 k)
toč. moment 760 Nm 650 Nm
převodovka 8st automatická 9st automatická
max. rychlost 250 km/h 250 km/h
zrychlení 0-100 km/h 5,2 s 4,0 s
spotřeba 6,8 l/100 km 10,3 l/100 km
délka 4922 mm 4656 mm
šířka 2004 mm 1890 mm
výška 1745mm 1639 mm
rozvor 2985 mm 2873 mm
pohotovostní hmotnost 2350 kg 1925 kg
kufr 650 l 505 l
objem nádrže 80 l 66 l
základní cena 2 440 100 Kč 2 344 980 Kč