A jak se zdá, má na to. Jestliže „kratší" model Santa Fe míří výš a cílí na náročnější klientelu, pak verze Grand to víc než umocňuje. Nejen délkou, která dosahuje 4905 mm, ale i cenou, která začíná od 1,18 milionu Kč, a především výbavou.

Proti konkurenci se totiž u Grandu dá na příplatcích utratit už jen za metalízu, střešní okno a 80 tisíc za technologický paket, který obsahuje inteligentní adaptivní tempomat, jenž dokáže vozidlo i úplně zastavit a opět ho rozjet, systém monitorování okolí vozu v rozsahu 360°, asistenční systémy varování před čelním nárazem, automatického brzdění AEB, detekce vozidel a chodců, sledování mrtvého úhlu, změny jízdního směru a upozornění na z boku přijíždějící vozidla při couvání.

Hyundai Grand Santa Fe.

To je vše a ze současné nabídky špičkových výbav už opravdu skoro nic nechybí. Ve srovnání s konkurencí je v takovém případě cena v plné výbavě opravdu zajímavá.

S jedním motorem

Pro někoho může být hendikepem jen jediná pohonná jednotka. Jde o naftový čtyřválec o výkonu 200 koní (147 kW), na který navazuje automatická šestistupňová převodovka, přes níž jsou poháněna všechna kola (podle aktuální potřeby a povrchu). Pohon jen přední nápravy, manuální řazení, stejně jako více či méně výkonnější diesel či benzinové motory nejsou u verze Grand v nabídce.

Uvedená kombinace je ale nejžádanější a o jiné varianty stejně nemá, podle prodejců, převážná většina zákazníků zájem.

Moderně střiženému designu nechybí elegance a karoserie nabízí také velmi solidní vnitřní prostor, do kterého se po sklopení druhé a třetí řady sedadel vejde až 1842 litrů nákladu a při pětimístném uspořádání má zavazadlový prostor objem velmi slušných 634 l.

Hyundai Grand Santa Fe.

Kožená sedadla jsou vpředu komfortní, s elektrickým nastavováním, vyhříváním a ventilováním, v druhé řadě jsou sedadla podélně posuvná a polohovatelná a obě vnější také vyhřívaná. Vyhřívaný je také volant.

Na sedadla v třetí řadě se pohodlně vejdou i větší děti, ale pro starší cestující není dozadu tak snadný přístup, což je vlastní snad všem sedmimístným SUV.

Hlavní je pohodlí


Interiér nabízí velmi solidní jízdní komfort, s nízkou hladinou hlučnosti i při rychlejší jízdě. Přístroje a ovládací prvky, doplněné multifukčním volantem, má Grand Santa Fe příjemně rozmístěné a uspořádané. Na interiéru, ale i na jízdních vlastnostech je patrné, že toto SUV má největší prodejní potenciál v Americe.

Vznětový čtyřválec o objemu 2,2 litru a výkonu 200 koní trochu „krotí" automatická převodovka, ale i tak dokáže Grand uhánět největší rychlostí přes 200 km/h. Z klidu na 100 km/h akceleruje za méně než 10 sekund.

Hyundai Grand Santa Fe.

Spotřeba se díky automatické převodovce pohybuje, podle způsobu jízdy, od normovaných sedmi litrů na sto kilometrů výš. Při razantnějším přišlápnutí pedálu plynu a využívání výkonového potenciálu se spotřeba pochopitelně znatelně zvýší, jezdit za 9 až 10 l/100 km je ale reálné.

Světlá výška 180 mm a spíše komfortně naladěný podvozek řadí Grand Santa Fe mezi solidní vozy, vhodné pro veškeré cestování, po dálnicích i na horších cestách. Příjemná je i u tak velkého vozu jeho manévrovatelnost, když se dokáže otočit na jedenáct a čtvrt metru.

Kompletní ceník najdete zde.

Hyundai Grand Santa Fe: Hodnocení a technické údaje
+ prostorný interiér
+ bohatá výbava
+ poměrně úsporný motor
- jediná verze i motorizace
- motor občas působí "vlažně"
motor vznětový čtyřválec, přeplňovaný
objem  2199 ccm
max. výkon 147 kW (200 k) při 3800 ot/min
max. točivý moment 440 Nm při 1750-2750 ot/min
převodovka šestistupňová, automatická
max. rychlost 201 km/h
zrychlení 0-100 km/h 9,9 s
kombinovaná spotřeba 7,0 l/100 km
délka 4905 mm
šířka 1885 mm
výška 1685 mm
rozvor 2800 mm
zavazadlový prostor 634-1842 l
cena od 1 179 990 Kč
cena testovaného vozu 1 320 890 Kč