Každá cesta vede do lesa, říká se prý ve Švédsku. A je to asi pravda, lesy totiž pokrývají skoro dvě třetiny rozlohy tohoto skandinávského státu. Není tedy divu, že právě tady se zrodil jeden z prvních a nejznámějších „terénních" kombíků.

Objevil se v roce 1997 a jmenoval se Volvo V70 Cross Country. A protože měl úspěch, následovaly další dvě generace. Auto také v průběhu času změnilo název na XC70, ale charakter zůstal stejný. Vždy šlo o velký kombík s hranatou zádí, prostorným interiérem, robustní konstrukcí, vyšším podvozkem a pohonem všech kol, který byl doma i tam, kde se silnice měnily v cestu.

Nedávno však Volvo udělalo razantní změnu. „Sedmdesátkovou" (a vlastně i „osmdesátkovou) řadu nahradilo řadou „devadesátkovou" a opět si pohrálo s označením – z nástupce Volva XC70 se stalo Volvo V90 Cross Country.

Označení Cross Country nově ponesou všechny „terénní" verze běžných modelů, zatímco dvě písmena „XC" dostanou „esúvéčka". Hezky je to vidět třeba na dvojici V40 Cross Country a modelu XC40. Prvně jmenovaný představuje vůz na pomezí hatchbacku a kombíku právě v „terénním" provedení, druhý je klasickým kompaktním SUV.

Ale zpět k V90 Cross Country. Terénní provedení pochopitelně vychází z kombi V90, proti němu ale zaujme výrazně akčnějším vzhledem a o skoro šest centimetrů vyšší stavbou karoserie. A je to opravdu velké auto. Na délku měří 4939 milimetrů (je tedy o víc než 10 centimetrů delší než předchůdce XC70), široké je 1879 mm a vysoké 1543 mm. Rozvor náprav dosahuje 2941 milimetrů, světlá výška činí 21 centimetrů.

K rozměrům přidejte působivý design s nezvykle tvarovanou maskou chladiče a výraznými světlomety a dostanete nepřehlédnutelný vůz. Mně se i moc líbí – nejvíc ze všech Volv nové generace. V90 Cross Country je totiž hezká takovým střídmým způsobem. Alespoň mně to tak připadá.

Pěkný i praktický

Jestli už jste četli nějaký můj test jakéhokoli zástupce nové generace Volv, pak víte, že mám slabost pro jejich interiér. Líbí se mi vzhled i zpracování. A také materiály, tady totiž platí, že dřevo je tu vždycky dřevo, kůže je opravdu poctivá kůže a kov skutečný kov. Na laciné imitace se tu nehraje. Ale přitom se nic nepřehání, vše působí sice hodnotně, ale současně nevtíravě a přirozeně. Třeba dřevěné dekory mají i na dotek hrubou strukturu, takže zřetelně prozrazují svůj přírodní původ.

Dominantním prvkem palubní desky je devítipalcová dotyková obrazovka, která je orientována na výšku. Ovládá se tu skoro všechno - kromě nejdůležitějších funkcí spojených s řízením. Ty máte pod kontrolou díky tlačítkům na volantu. Několik tlačítek se nachází také pod displejem a na volantu.

Volvo V90 Cross Country.

Dotykovým displejům v autech moc nefandím, ale musím připustit, že ve Volvu se s tímto řešením dá žít, jen si na něj musíte zvyknout. Prostředí je svižné, docela přehledné a také snadno přizpůsobitelné - připomíná chytrý telefon, nebo vzhledem k velikosti displeje spíš tablet. Obrazovka dokonce reaguje, i když na ni saháte v rukavicích.

Bohužel ale také přitahuje otisky prstů (samozřejmě když zmíněné rukavice nemáte) a hodně rychle se upatlá. A to přece jen trochu kazí dojem.

Druhý displej funguje jako přístrojový panel. Potěší přehlednou grafikou a možností změnit vzhled a rozvržení zobrazovaných informací - můžete si na něm například zobrazit pokyny navigace.

Předchozí Volvo XC70 bylo skvělé mimo jiné díky své praktičnosti. Nástupce je na tom podobně, byť se několik věcí změnilo. Například záď už není tak hranatá, tentokrát se módně svažuje - naštěstí až dostatečně daleko za zadními sedadly. Zavazadlový prostor je tak stále více než uspokojivý, pojme 560 až 1526 litrů.

A má i jiné přednosti, třeba skvělou šířku i délku - v obou případech více než 100 centimetrů - a pravidelný tvar.

Kromě toho může být vybaven šikovnými pomocníky, například ochrannou sítí, systémem uchycení nákupních tašek, 12V zásuvkou nebo ovládáním elektricky sklopných opěradel zadních sedadel (všechno je součást paketu Verstatility Pro za 27 500 korun). Hlavně možnost sklopit zadní sedačky přímo z kufru je fajn. Vznikne pak rovná plocha.

A místo pro cestující? Neumím si představit, že by si někdo stěžoval, ani pasažéři na zadních sedadlech. V klidu se tu vedle sebe usadí tři dospělí a budou mít slušný komfort. Najdou tu totiž spoustu prostoru - v šířce, nad hlavou a především pro nohy. Dát si vzadu nohu přes nohu (z jakéhokoli důvodu) není problém.

Největší kombík od Volva nabídne také řadu různých přihrádek a jako člověku, který se neobejde bez laptopu, se mi líbí možnost vybavit auto klasickou 230V zásuvkou. Za příplatek 3000 korun najde místo v zadní části středového tunelu. Zajímavé jsou také integrované podsedáky pro dětské pasážery na zadních sedadlech.

Nejsilnějšímu dieselu pomáhá chytrý nápad

I když Cross Country vychází z kombíku V90, několika důležitými technickými detaily se liší. Podvozek je robustnější, má širší rozchod, auto také dostalo speciální pneumatiky a zadní náprava může disponovat vzduchovým odpružením (za 36 600 Kč). V90 Cross Country je v nabídce výhradně s pohonem všech kol a se čtveřicí čtyřválcových motorů s dvoulitrovým objemem.

Výhradně čtyřválcové agregáty jsou specialitou Volva, větší motory švédská automobilka už nenabízí. Výkon se přitom dohání přeplňováním.

V případě testované motorizace D5, což je vrcholné naftové provedení, se to daří úspěšně. Dvakrát přeplňovaný dvoulitr nabízí 235 koní (173 kW) a nejvyšší točivý moment 480 Nm. Zrychlení z nuly na sto je otázkou 7,5 sekundy.