Subaru Forester, Honda CR-V, Volvo XC 40 a Toyota RAV 4. To všechno jsou vozy, které nejvíce uspěly během testování amerického institutu pro bezpečnost v silniční dopravě (IIHS). Tentokrát se zaměřil na to, jak jsou tyto automobily schopné zamezit střetu s chodcem, pomocí autonomního brzdění.

Teoreticky by totiž moderní auta měla umět při náhlém objevení se chodce před kapotou rychleji, než dobrý a koncentrovaný řidič. Pomáhá jim totiž soustava kamer, senzorů, radarů a špičkové výpočetní techniky.

Jeep nedopald dobře v testech Euro NCAP hned několikrát.
Máte je doma? Našli jsme nejhorší auta v nárazových testech za 10 let

Nicméně, ne vždy to funguje. Figurína chodce se totiž během testů (ne)pěkně provezla na kapotě Mitsubishi Outlander a ještě hůře dopadla další po střetu s BMW X1. Jak je patrné z následujícího videa, její systémy ji totiž vůbec nezaregistrovaly a vůz jel před střetem s chodcem i po něm ve stejném směru nezměněnou rychlostí.

Zdroj: Youtube

IIHS provedlo s každým vozem několik typů testů. Auta se při nich pohybovala různými rychlostmi, vždy ale dávala elektronice čas na reakci přibližně dvě sekundy. Tedy tolik, kolik by mělo stačit i "lidskému řidiči".

Test byl reakcí na stále rostoucí počet úmrtí chodců po střetech s automobily. Již v roce 2011 se přitom prokázalo, že autonomní brzdění by mělo být schopné zabránit až 65 procentům těchto nehod.