Čistit se musí zvenku i zevnitř

Na čištění čelního skla existuje nepočítaně přípravků, ať už se jedná o gely, pěny, tekutiny či cokoliv jiného. Sklo se však musí čistit nejen zvenku, ale také zevnitř. Leckdo si myslí, že na čelním skle zevnitř neulpívají nečistoty, ovšem opak je pravdou. Například výdechy od topení vytvoří po čase na skle šmouhy a těch je potřeba se průběžně zbavovat.

Je sklo poškrábané? Lze jej zachránit

Pokud se bavíme o běžných mělkých škrábancích, vzniklých dlouhodobým provozem, lze je ze skla odstranit podobným způsobem, jako se dají rozleštit škrábance na laku auta. Je k tomu potřeba speciální brusná pasta a trocha práce. Menší štípance od kamínků mimo zorné pole řidiče se potom dají zalepit speciálním tmelem.

„Tekuté stěrače“ mohou přijít vhod

Ať už se bavíme přímo o přípravcích označovaných jako „tekuté stěrače“ (k dostání třeba zde), nebo o klasickém vosku, vždy se hodí, odpuzují-li sklo vodu a další nečistoty. Se sklem, po kterém voda okamžitě stéká, se za deště daleko lépe jezdí a navíc se minimalizuje opotřebení klasických stěračů. Pomoci mohou i přípravky do ostřikovačů s takzvaným "rain-off" efektem. 

Pozor na staré stěrače

Velká spousta lidí provozuje auto se stěrači ve zuboženém stavu. Přitom stírátka, která poskakují po čelním okně nebo nechávají nesetřené části, výrazně omezují viditelnost za deště. Nové stěrače jsou otázkou několika stokorun a rozdíl je nesrovnatelný. Navíc, pokud jsou staré stěrače už hodně špatné a gumička se trhá od ramínka, mohou stěrače udělat hluboké škrábance do skla.

Dálniční známka umí připravit peklo

Sundávání staré dálniční známky, která navíc na čelním skle ani nesmí být vylepená, se může stát velmi otravnou záležitostí. Na sundání se ale lze předpřipravit už při jejím lepení. Stačí prostor pod známkou pořádně „upatlat“ prstem. Mastnota z rukou potom způsobí, že lepidlo nepřilne stoprocentně a známka půjde dolů i rukou a bez trhání. Pokud však nejde, je nejlepším nástrojem škrabka na kuchyňskou sklokeramickou desku, či žiletka.