Pokud stále patříte k těm nadšencům, kteří nevyměnili originální živý stromek za jeho umělou (leč praktičtější) napodobeninu, dost pravděpodobně vás čeká koupě stromku a jeho následný převoz domů. Jelikož MHD se stromkem asi nepojedete, přijde na řadu auto a taky zjištění, že takový stromeček umí na autě i kolem něj napáchat pěknou rotyku.

Právě proto přinášíme pár dobře mířených rad a tipů, kterak dovézt sebe, stromeček i auto v pořádku a nezpůsobit přitom katastrofu na silnici kolem.

Vyberte pokud možno vhodné auto

Je jenom relativně malá pravděpodobnost, že se vám doma válí pick-up nebo dodávka, ale takový kombík nebo MPV už je vcelku reálná možnost, takže pokud můžete takové auto použít a stromeček se do něj vejde, máte vyhráno. Pokud máte malé auto nebo velký stromek, nezbývá, než si přidělat vánoční ozdobu na střechu. V tom případě je úplně nejlepší, má-li auto střešní nosiče.

Použijte kvalitní provaz nebo popruhy

Světe div se, tenký provázek rozhodně není tím správným materiálem vhodným pro převoz neposedného nákladu na střeše. Aby stromek neopustil svou pozici a "neskočil" na auto za vámi, volte pořádné provazy, či zcela ideálně ploché nylonové popruhy – takzvané „kurty“.

Stromek směřujte kmenem dopředu

Zejména kvůli ochraně stromku je lepší, když kmen stromku směřuje po směru jízdy. Vzduch proudící okolo bude totiž tlačit větve směrem vzhůru, takže je menší pravděpodobnost, že se polámou.

Pořádně ho uvažte

Je-li stromek na zadních sedadlech, použijte pásy. Je-li stromek na střeše, uvažte ho na třech bodech – dole, uprostřed a u koruny. Nebojte se stromek obtočit na více místech a myslete na to, že se bude snažit pohybovat nejen dopředu a dozadu, ale také do stran.

Chraňte stromek

Ještě než svůj drahocenný symbol Vánoc vůbec začnete nakládat, dopřejte mu ochranu pevným, ale jemným svázáním. Naprosto optimální jsou samozřejmě síťové návleky, do kterých stromek dávají prodejci. Pokud však takový návlek není po ruce (třeba když svůj stromek potutelně kradete u silnice), připažte mu větve ke kmenu alespoň provázkem.

Chraňte auto

Jestli si myslíte, že je jehličí příliš měkké na to, aby poškrábalo lak auta, možná se budete docela divit. Na střeše může totiž stromek nadělat hromadu nehezkých škrábanců a laku příliš neprospěje ani dávka lepkavé smůly. Hoďte proto pod stromek starou deku, nebo alespoň igelit.

Než vyjedete, nebojte se zatahat

Když ukotvení stromečku dokončíte, nespokojte se s tím, že to „vypadá, že bude držet“. Nikdy nevíte, kdy po cestě šlápnete na brzdu a na strom zapůsobí relativně velká síla snažící se ho dostat pryč z auta. Ještě před výjezdem se tedy stromku chyťte a pár pořádnými škubnutími do všech stran se přesvědčte, že jste nic nezanedbali.

Nejezděte "jako čuně"

Asi netřeba zdůrazňovat, že zkoušení zrychlení z nuly na sto ani řádění v zatáčkách nejsou zrovna kratochvíle, které je vhodné páchat se stromem na střeše. Jezděte proto rozvážně a vyvarujte se i vyšším rychlostem, při kterých na stromeček působí silný proud vzduchu.

A na pár tipů, jak to (ne)dělat, se můžete podívat v galerii.

Inspirace: Jalopnik