Jaro je v plném proudu a zdražování aut na českém trhu pomalu pokračuje. Pohled do aktualizovaných ceníků automobilek tak povětšinou moc radostný není. V případě některých modelů se ale dovozci drží při zemi a navýšení ceny je jen nepatrné. Ne vždy to však platí.

Například u Fiatu si musí dát pozor na zákazníky, kteří jsou citliví na cenu. Řeč je o jeho nejlevnějším modelu Tipo, který loví ve stejných vodách jako například základní modely od Dacie. Ve verzi sedan totiž tento diskontní vůz přijde na 282 900 Kč. A to je cena po zdražení o 3000 Kč. O stejnou částku stoupla nabídka i u jeho verzí hatchback a kombi.

Bez tažného zařízení a vozíku z hobby marketu se žádná chalupa neobejde!
Tažné zařízení k novému vozu? Někdy stojí pár korun, jindy i desítky tisíc

O tisícikoruny zdražují třeba i některé modely Peugeotu, Seat Arona nebo vybrané vozy korejské automobilky Kia. Najdou se ale i horší případy. Největší zdražení zaznamenal francouzský Citroën, který reguluje své obří slevy ze začátku roku. Jeho modely jsou nově dražší až o 40 tisíc korun. Pokud by měla nějaká značka vyčnívat jako ta, která má velké výkyvy cen aut, je to právě Citroën.

Někde se naštěstí nezdražuje plošně. Vybrané značky se očividně začaly zaměřovat na benzinové motory a zdražily právě jen je. Jde například o Opel Grandland X, kde zaplatíte více za zážehovou jednotku 1.6 Turbo s automatem nebo o Peugeot 3008, který zdražil o 5000 Kč všechny motory na benzin.

Škoda Scala
Škoda oficiálně startuje prodeje modelu Scala. Nejlevnější verze k mání není

Naopak lovci slev by měli zavítat k Fordu. Ten nabízí opravdu obří snížení ceny. Například u modelů C-Max a Grand C-Max, kde je podle vybrané výbavy možné ušetřit až 143 tisíc korun. O ještě větší sumu modrý ovál zlevnil také velké americké SUV Ford Edge. U něj klesla cena až o čtvrt milionu korun, stále se ale drží spíš ve třídě luxusních vozů.

Další slevy jsme našli u vybraných aut značek Hyundai, Kia nebo Nissan. Tam jde už ale maximálně o desítky tisíc korun. I taková sleva ale může potěšit a pomoci přetáhnout váhavého zákazníka konkurenci. Za pozornost stojí třeba nabídka Hyundai i30 kombi nebo Nissanu Micra, který plošně zlevnil ve všech svých výbavách.

Vybrané změny cen vozů najdete v přiložené fotogalerii. Znaménko minus znamená slevu, plus přirážku k původní ceně.