Za všechno samozřejmě mohou chytré telefony. V dnešní době je skoro nemožné, aby majitel nového BMW nevlastnil smartphone a dokonce už současné aplikace od BMW nabízí funkce odemknutí vozu. Tradiční klíček se tedy stává čím dál méně potřebným.

Bezklíčový přístup i nastartování vozu je dnes realitou, a proto se Ian Robertson, člen představenstva zodpovědný za prodeje, domnívá, že klíč od auta potřebuje jen minimum zákazníků. K odemknutí vozu není třeba, stejně jako k nastartování, takže jej lidé ani nevytahují z kapsy. Robertson se tak ptá, proč sebou klíč vůbec nosit.

BMW již sice používá chytré klíče například u BMW i8 nebo nové řady 7. Tyto malinkaté krabičky umí skrze displej zobrazovat informace o vozu a na dálku zpřístupňují některé funkce automobilu. V některých případech dokonce fungují jako dálkové ovládání auta - lze díky němu například vycouvat z parkovacího místa, aniž by uvnitř seděl řidič.

Ale pokud tyto funkce jednoduše přesunete do smartphonu či chytrých hodinek zákazníka, i tento moderní klíč je vlastně zbytečný.

Mnichovská značka pochopitelně není jedinou automobilkou, která přemýšlí o plánu zcela zahodit klíče od auta. S podobným nápadem před nedávnem přišla také Tesla u svého nového Modelu 3, kde je odemknutí i nastartování doménou vašeho smartphonu a speciální aplikace.

Prozatím ale není jasné, kdy se k podobnému kroku BMW rozhodne. Podle všeho ale různá oddělení značky probírají tento nápad a zkoumá se, zda bude proveditelný teď, nebo až v blízké budoucnosti. Navíc tušíme, že úplně bez klíče to stejně nepůjde. Co když se vám telefon vybije?