Ford může mít problém gigantických rozměrů. Pokud se stížnosti řidičů potvrdí, bude muset zahájit jednu z největších svolávacích akcí v dějinách. Zdá se, že jeho SUV Ford Explorer ve velké míře trpí únikem zplodin z výfukového potrubí do kabiny. Řidičům a posádce vozu se poté dělá špatně.

Na nevolnost si stěžovaly už tři tisíce lidí. Při nebo po řízení lidé zaznamenali migrény, motání hlavy a další silné nevolnosti. Podle agentury Bloomeberg může jít o závažný případ i proto, že americká policie v Austinu, hlavním městě Texasu, vyřadila ze služby 400 těchto vozů. Jeden z policistů už dokonce na Ford podal žalobu.

Problémy se týkají zatím pouze amerického modelu. Jde o Ford Explorer vyráběný mezi lety 2000 a 2018. O úniku zplodin do kabiny už tři roky ví americký úřad pro silniční bezpečnost NHTSA, který v roce 2016 spustil vyšetřování, ale k žádnému výsledku nedošel. Teď se čeká, zda NHTSA označí Ford Explorer za nebezpečný. V takovém případě by vozy musely co nejrychleji putovat do servisů.

Ford zatím problémy popírá. „Všechny naše testy ukázaly, že jsou vozy bezpečné. Naše vyšetřování nenašlo zvýšený podíl kysličníku uhelnatého v kabině,“ řekl mluvčí Fordu Mike Levine agentuře Bloomberg. Jak bývá v USA zvykem, mohla by se automobilka stát terčem mnoha žalob, ve kterých by se dotčení řidiči mohli dožadovat vysokého odškodnění.