Největší pravděpodobnost, že se vám do auta dostane kuna, přichází ve chvíli, kdy zaparkujete zahřáté auto večer na odlehlém a klidném místě. Kuna může vycítit prohřátý motorový prostor na úctyhodnou vzdálenost, a jelikož jí stačí jen několikacentimetrová díra, aby prolezla skrz, dostane se naprosto všude. Návštěvu kuny (vedle faktu, že je pravděpodobně něco poškozené) odhalíte i podle zabahněných stop na motoru.

Co vám "sežere"?

Když už je kuna uvnitř v autě, nejradši si smlsne na izolacích, manžetách a hadičkách všeho druhu. Typicky jí padne do oka třeba textilní izolace na spodní straně kapoty, gumové prachovky, oplety hadic od chladicího systému, bužírky elektroinstalace nebo podtlakové hadičky.

Hledáte levné havarijní pojištění?Porovnejte si nabídky ještě dnes.

Zatímco někdy nemusíte návštěvu kuny vůbec poznat, někdy se projeví třeba svítící kontrolkou motoru a nouzovým režimem – to když kuna uhryže kabel nebo podtlak. V tom nejhorším případě se může stát, že ráno vůbec nenastartujete.

Problémem je i fakt, že pokud vaše auto už jedna kuna navštívila, je zde zvýšená pravděpodobnost opakování. Kromě tepla z motoru totiž kuna vycítí i pach jiné kuny, která byla v autě před ní. Takový prostor proto považuje za bezpečný a ubytuje se zde na noc také.

Jak se bránit?

První a logická varianta obrany proti „vykuněnému“ autu se samozřejmě jeví garáž. Jenže ne každý má možnost dávat auto na noc do garáže a navíc ani tady není vyhráno. Jak bylo řečeno již v prvních odstavcích, kuna se umí dostat do extrémně útlých prostor a není proto vyloučeno, že někudy vleze i do garáže, zejména pokud se jedná o starší stavbu.

Navoňte si auto
Jeden z nejúčinnějších prostředků proti kunám spočívá v „navonění“ motorového prostoru. Existuje hromada rad a tipů: od citrusové šťávy, přes speciální spreje proti kunám až třeba po tygří trus. Faktem ovšem je, že docela dobře zabírá i klasická voňavka ve spreji. Pokud se jí postříká motorový prostor a zejména exponované hadice a kabely, kuny to mnohdy odradí. Zejména pokud už bylo aut kunou navštíveno, je lepší jej preventivně navonět a přebít pach nezvaného návštěvníka.

Elektrické odpuzování
Možná jste se na chatě či chalupě již setkali s akustickým odpuzovačem. Ten vysílá ultrazvukové vlny, které člověk neslyší, ale kuna ano. Verzí do auta existuje spousta a napájí se přímo z autobaterie. Ve chvíli, kdy je motor zhasnut, spustí se v motorovém prostoru vysokofrekvenční pískání, nepříjemné pro kuny.

Chlupy a vlasy
Údajně velmi účinným, leč malinko nechutným prostředkem, se jeví i lidské vlasy nebo psí chlupy. Kuny se lidí a psů přirozeně bojí, takže jakmile narazí na chlupy a jejich zápach, raději berou dráhu. Toho lze využít zavěšením punčochy s vlasy nebo chlupy v motorovém prostoru.

Brutálnější metody
Zde je vhodné poznamenat, že chytat nebo trávit kuny je nezákonné. Přesto existují lidé, kteří tvrdí, že jsou "jejich" kuny tak otrkané, že jim nevadí zápachy ani ultrazvuk a nadále zběsile žerou motorový prostor auta. A jsou tak zoufalí, že se uchylují k drsnějším způsobům v podobě jedu na krysy nebo velké sklapovací pasti. My vám tyto způsoby ale rozhodně doporučit nemůžeme.

Máte nějaký svůj vyzkoušený a osvědčený recept? Napište nám na naší facebookové stránce.