Dospěláci to při dlouhých hodinách v autě zpravidla nějak zvládnou, jenže co když jsou na palubě i malé děti? Připravili jsme proto několik jednoduchých, stručných ale účinných rad, jak se i s dětmi probít letní dopravou a nezešílet z toho.

V první řadě se snažte neuvíznout v koloně

Zní to možná jako samozřejmost, nicméně není lepší rady pro dopravní kolonu, než snažit se do ní vůbec nedostat. V první řadě je vhodné promyslet čas odjezdu a následný čas průjezdu exponovanými místy. Pátek po práci je vždy tou nejhorší variantou, takže stojí za to zamyslet se, jestli by se nevyplatilo utéct z práce dřív (což samozřejmě vždy nejde), nebo naopak vyrazit až později večer.

Promýšlejte alternativní trasy během celé jízdy

V době chytrých mobilních telefonů a mobilního internetu po území celé Evropské unie už se dávno nemusíme spoléhat jen na klasickou mapu, případně na offline navigaci. Pomocí aplikací jako jsou Google Maps nebo Waze si lze nechat zobrazit provoz na plánované trase a v případě potřeby si naplánovat objížďku.

Dopravním potížím se tak lze do určité míry vyhnout, a i když si třeba cestu ani o tolik neurychlíme, vyvarujeme se alespoň otravného stání. Vždycky je totiž výrazně příjemnější jet, než jenom postávat.

Zastavujte pravidelně a zabavte se

Ať už stojíte v koloně, nebo bez ustání jedete, zastavujte kvůli sobě i kvůli dětem. Stačí si protáhnout nohy, udělat si pauzu na svačinu, nebo se třeba zastavit někde, kde se děti mohou během pár desítek minut vyběhat a vyřádit, aby následně daly v autě pokoj. Není potom od věci naplánovat různé další aktivity u cesty. Lze se zastavit v restauraci na pořádné jídlo nebo třeba v nějakém menším muzeu. Kluky třeba uchvátí nějaké auto-moto či technické muzeum.

Zpívejte si

Děti lze zabavit v autě různými způsoby a zejména na ty malé platí mimo jiné i zpívání. Sestavte si playlist adekvátních písniček, od kterých budete znát celé texty, a zazpívejte si. Pro mnohé to samozřejmě nezní na první pohled zrovna lákavě, ale až se bude jednat o jediný způsob, jak udržet mrzuté děti v klidu, přijde i zpívání vhod.

Poslouchejte mluvené slovo

Předčítané knihy na různých nosičích lze zakoupit poměrně za pár korun a následně jimi zabavit celé auto na dlouhé hodiny. Zejména pokud vaše děti už trochu povyrostly, můžete se navíc shodnout na titulech pro obě generace. Třeba takového Harryho Pottera si rádi poslechnou děti i dospělí.

Hrajte hry do auta

Slovní fotbal, jednoduchá pantomima, říkej co vidíš… To všechno jsou způsoby, jak si zachovat během dlouhých hodin s dětmi v autě mentální zdraví. Děti se zabaví a dospěláci včetně řidiče zůstanou na dlouhé cestě ve střehu.