Mazda a její rotační motory je téma, které nedává spát žádnému auta milujícímu člověku. Veškerá negativa jsou notoricky známá, až občas má člověk pocit, že se na neoddiskutovatelné výhody rotačního motoru zcela zapomíná.

Současná situace na trhu je taková, že Mazdy RX-8 stojí méně, než zachovalý Favorit, což má pochopitelně svůj důvod. Na vině je v drtivé většině motor, který už zcela ztratil kompresní tlaky, případně je brzy ztratí.

Kluci z CarThrottle koupili červenou RX-8 za necelých 20 tisíc Kč a otestovali ji na motorové brzdě. A upřímně řečeno, vzhledem k ceně konkrétního kousku nejde o vůbec špatný výsledek. Konec konců, ani po vzhledové stránce testovaná RX-8 nevypadá vůbec zle. Navíc startuje a je plně pojízdná.

Silnější verze 1,3litrového „rotaxu“ měla podle výrobce 238 koní, což ale většina majitelů neguje s tím, že výkon byl už z výroby většinou o něco nižší. Tak nebo tak, Mazda RX-8 je fenomenální sportovní auto, které v podobném provedení pravděpodobně nikdy nevznikne.

Zdroj: CarThrottle

Jestli vás zajímá, jak nebohá RX-8 dopadla na motorové brzdě, pusťte si přiložené video.

Dobrá zpráva je, že kluci z CarThrottle mají zájem červenou sportovní RX-8 opravit. Vsadíme se, že na vině budou těsnící lišty rotačních pístů…

Zdroj: Youtube