Pocit, kdy auto nejede podle našich představ, zná mnoho z řidičů bez ohledu na stáří jejich vozu. Nejčastěji se objevuje situace, kdy jsou přes kola do řízení přenášeny nepravidelné rázy a volant je takzvaně neklidný. Víte však, co stojí za jejich příčinou a do jaké míry vás vystavují riziku vážné dopravní nehody z důvodu špatné ovladatelnosti vozidla?

Sepsali jsme seznam možných příčin, které v drtivé většině stojí za tímto poměrně běžným úkazem.

 

Zdroj: archiv

V drtivém počtu případů stojí za nepravidelnými rázy do volantu banalita v podobě špatně vyvážených kol. Při přezouvání zimních kol za letní a naopak se řidiči ve snaze ušetřit uchylují k domácí výměně. Ovšem sada kol musí být velmi dobře uložena, jinak je vystavena tlakům, které na ní zanechají své stopy. Proto je velmi důležité nechat přezouvanou sadu zkontrolovat na vyvažovacím stroji. Odborníci však varují, že by motoristé neměli šetřit na nesprávných místech a raději své pneumatiky této kontrole podrobit. Vibrace jsou pak jen projevem vašich neuvážlivých úspor.

Kromě toho, že vám v pneuservisu sadu kol vyváží, zkontrolují také stav pneumatik. Podle jejich stavu dokáží zhodnotit také geometrii a stav tlumičů.