Při pohledu na kompletní roční statistiku za posledních 10 let je opravdu potěšující, že počet krádeží aut každým rokem klesá. A to výrazně. Zatímco v roce 2008 bylo na území ČR odcizeno na 18 011 vozů, minulý rok byl počet krádeží „jen“ 3594.

Statistiky dále ukazují ještě 428 případů krádeže motocyklu a 13 121 případů vloupání do automobilu. Počet krádeží určitých součástek vozidel činí 4191. I v těchto případech jde ale z dlouhodobého hlediska o pokles.

Dlouhodobý vývoj krádeží motorových vozidel v ČR.

Jaké modely jsou tedy u zloděju nejoblíbenější?

Nejoblíbenějším terčem zlodějů i nadále zůstávají škodovky, kterých se loni ukradlo celkem 1511 kusů. To rovněž proto, že jich po českých silnicích jezdí pochopitelně nejvíce (přesněji jde o 30 procent vozového parku osobních aut v Česku).

Nejkradenějším modelem Škody je pak stejně jako v minulých letech Octavia, jež zastává skoro polovinu všech zcizených škodovek, přesně 797 aut. Druhá je Fabia a třetí stařičká Felicia.

Hned za Škodou se pak v žebříčku objevují další vozidla koncernu Volkswagen s počtem 512 ukradených aut. Na třetí příčce je Ford s počtem 312 odcizených vozů. Více se dozvíte v tabulce:

Počet odcizených automobilů podle značek:

Počet odcizených automobilů podle značek za rok 2017.

Objasnění krádeží stouplo proti předminulému roku taktéž. Zatímco v roce 2016 bylo objasněno jen kolem 23 procent krádeží, loni se počet zvýšil na 29 procent.

Policie zveřejnila i přehled nejrizikovějších okresů a krajů, kde k trestné činnosti krádeže auta loni docházelo nejčastěji. Na vedoucích příčkách je zejména Středočeský kraj společně s Prahou a rovněž Liberecký kraj.

Nejrizikovější kraje České republiky v roce 2017.

Zdroj: Ministerstvo vnitra České republiky