Nebudeme teď brát v potaz naše oblíbené okresky, ale spíše se podíváme na silnice, které z celosvětově rozvinuté silniční pavučiny nějakým způsobem vyčnívají.

Většina adeptů v našem žebříčku je pak za své vlastnosti přímo uvedená v Guinnessově knize rekordů. Zahrnuty jsou lokace z opravdu nejrůznějších koutů planety. Kdo by však v seznamu čekal nějakou silnici z Česka, bude zklamán, ačkoliv u takové dálnice D1 by si určitě každý z nás nějaký ten rekord vybavil. Nelichotivý povětšinou.  

Celý žebříček rekordních silnic si prohlédněte níže.

Nejdelší souvislá silnice: Highway 1, Austrálie

Nejdelší souvislá silnice: Highway 1, Austrálie.

Se svými 14 484 kilometry je nejdelší souvislou silnicí na světě síť dálnic a rychlostních úseků Highway 1, která v podstatě obepíná celé pobřeží Austrálie. Mimo jiné propojuje i velkoměsta jako Melbourne, Sydney a Perth. Pokud byste celý „okruh“ zajeli najednou, vlastně byste tak ujeli vzdálenost jednoho standardního servisního intervalu.

Nejrovnější silnice: Highway 10, Saudská Arábie

Nejrovnější silnice: Highway 10, Saudská Arábie.

Představte si, že 257 km dlouhou trasu jedete přes dvě hodiny stále rovně. Navíc uprostřed nezajímavé pouště, kde máte kolem sebe pořád tu samou písečnou krajinu. Takový úsek silnice najdete v Saudské Arábii, přičemž jde o soukromou silnici postavenou pro tamního krále Fahda.

Nejzakroucenější silnice: Vermont Street, USA

Nejzakroucenější silnice: Vermont Street, USA.

Pro někoho to může být překvapením, ale nejzakroucenější silnicí na světě podle všeho není nějaká alpská serpentina, ale poměrně krátký úsek silnice v San Franciscu na ulici Vermont Street. Ve srovnání s dalšími silnicemi má totiž naměřenou sinusoidu 1,6, tudíž se jejich sedm „vracáků“ v podstatě ihned klikatí z jedné strany na druhou bez většího rovného úseku. Přitom má silnice ještě více než 40stupňové stoupání a délku jen kolem 200 metrů.