V Praze je ulice, na které řidiči neskutečně zmatkují. A nejde o ojedinělé případy. Stačí se po ní jen jednou projet v obou směrech a pokaždé narazíte na mnoho jedinců, kteří se chovají tak, že by neprošli závěrečnou zkouškou v autoškole. Je to jejich chyba nebo problém špatného značení? Řeč je o ulici 5. Května, tedy jedné z nejdůležitějších tepen v metropoli, která každý den přivádí a vyvádí tisíce aut do Prahy.

Startujeme na Nuselském mostě směrem z centra, kde platí padesátka. Mnoho lidí to ale na široké a prázdné komunikaci nevydrží a začne pomalu ale jistě zrychlovat. Na úrovni Pankráce už někteří jedou i přes 80 km/h. Přitom právě zde policie často chytá hříšníky se svými maskovanými vozy.

Jako by si to řidiči uvědomili, když začnou panicky brzdit před sadou kamer, která je nainstalovaná na úrovni pankráckého Bauhausu. Jenže tyto kamery neslouží k rozdávání pokut, ale pouze k měření dopravního toku. I tak se ale najdou třeba tací, kteří před nimi na poslední chvíli ostře sešlápnou brzdy, aby se zase o pár metrů dál rozjeli. Jako by neznali úsekové měření…

Jenže okamžitě dojíždíme kolonu těch, kteří značky neznají a táhnout se 50 km/h zřejmě ve strachu před kamerami, které neměří. Poznáváme tu další auta, která nás za Nuselským mostem předjela vysokou rychlostí.
Řidiči se bojí jet 80 km/h. Vzniká "špunt" s malými rozestupy, kde hrozí nebezpečí střetu.

Jenže zkouška z řidičské pozornosti zdaleka nekončí. O pár desítek metrů dál je značka „silnice pro motorová vozidla“. Vzhledem k tomu, že jsme ve městě, znamená to pro nás možnost jet 80 km/h. Ovšem většina těch, kteří si to ještě před chvílí valili na padesátce osmdesátkou, se stále bojí zrychlit. Buď z neznalosti, nepozornosti nebo zbytečného strachu před neškodným kamerovým úsekem. Ať je to jak chce, začíná se zde tvořit špunt, auta se štosují příliš blízko sebe a hrozí nehody.

Možná si silničáři uvědomili nepozornost řidičů, a ve směru do centra proto nainstalovali několik dodatečných značek, jež jsou z hlediska provozu nadbytečné, ale méně schopným řidičům znovu opakují, jakou rychlostí se mají pohybovat. I přesto zde také často vzniká zmatek, který pohání panika z kamer i nesmazatelná vzpomínka na padesátikilometrovou rychlost, jež tu strašila ještě nedávno.

Projeli jsme ulici 5. Května z centra i do centra. Vyfotografovali jsme pro vás klíčová místa, u kterých si můžete ověřit, zda jezdíte správně. Při cestě jsme Využili auto s čtečkou dopravních značek, jenž o rychlosti informovalo bezchybně. Podívejte se do fotogalerie: