Papírové dálniční kupony v Česku brzy skončí. Nahradí je elektronické známky

Čeští řidiči by už za tři roky mohli míst papírových kuponů používat elektronické papírové známky. Ministerstvo dopravy totiž dokončilo materiál, který tuto změnu navrhuje. A také mnohé další.

Dálnice D8, ilustrační foto.
Dálnice D8, ilustrační foto.
Zdroj: Deník / Pech Karel

Novela zákona o pozemních komunikací právě míří do meziresortního připomínkového řízení, jakmile jej opřipomínkují patřičné úřady, zamíří návrh do vlády a posléze do parlamentu. A co všechny tedy obsahuje?

Především je tu tedy elektronická dálniční známka, jež bude vázaná elektronicky na registrační značku. To samozřejmě znamená, že nebude třeba vylepovat známou "samolepku" na sklo. Podle Deníku, který s informací o chystané změně přišel, budou moci řidiči poplatek uhradit online. Vedle nákupu přes webový portál či aplikaci by mohli řidiči známku zaplatit na obchodních místech, například čerpacích stanicích nebo poštách.

Ministerstvo počítá s tím, že poslední rok, kdy budou platit papírové známky, bude 2020.

Známky budou hlídat kamery

„Kontrola úhrady časového poplatku bude prováděna zejména prostřednictvím videodetekce, při níž bude s využitím kamerového systému, který bude rozpoznávat státní poznávací značky vozidel, ověřováno, zda má vozidlo uhrazený poplatek,“ uvádí ministerstvo v důvodové zprávě. Zachována ale zůstane i kontrola přímo v provozu celníky či policisty.

Nově se nemá poplatek už platit jen na celý kalendářní rok, ale vždy na 365 dní nebo 30 či 10 dní.

Ministerský návrh také počítá s rozeznáváním aut podle toho, na jaký pohon jezdí a podle toho stanoví poplatek za použití dálnice. Elektromobily a auta na vodík, případně hybridy s emisemi CO2 nižšími než 50 g/km, budou jezdit po dálnicích zcela zdarma. Vozy na stlačený zemní plyn (CNG) mají hradit maximálně polovinu ročního poplatku.

Stát chce současně změnou legislativy umožnit, aby se mohlo platit za použití dálnic až dva tisíce korun ročně. Dosavadní výše 1500 korun je v zákoně maximum. Je tedy možné, že dojde i ke zdražení.

 

DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×