Sněhové řetězy patří v našich zeměpisných šířkách spíš k výjimečně používané výbavě. Uplatníte je prakticky jen v horských oblastech na vedlejších cestách vedoucí k vysoko položeným osadám a chatám, kde bývá na silnici obvyklá souvislá vrstva sněhu. I proto s nimi motoristé nemají příliš zkušeností. Často si tak myslí, že je stačí jen na první benzince koupit a pak v případě potřeby nasadit. Tak jednoduché to ale není. Co byste měli vědět?

1) Jaký druh vybrat
Pod pojmem „sněhové řetězy“ se nejčastěji rozumí ty klasické kovové. Prodávají se v různých cenových relacích od necelé pětistovky za neznačkový pár na benzince, po „profesionální“ řešení za tři i více tisíc korun. Rozdíl je nejen v kvalitě, ale i v jednoduchosti nasazování. Zatímco s levnými řetězy se budeme prát a po několika desítkách ujetých metrech je ještě musíme dotáhnout, dražší řešení se dokáží během jízdy samy utáhnout a na kolech drží spolehlivěji.

Sněhové řetězy

Na trhu jsou ale ještě jiná řešení. Látkové popruhy, které se na gumy jednoduše nasadí, jsou sice lákavým řešením díky své skladnosti, ale velmi rychle se opotřebují a mají mnohem horší jízdní vlastnosti než kovové. Policie by je navíc za řetězy při kontrole nemusela uznat. I v obchodech se tak často prodávají jako vyprošťovací pásy.

Bizarním řešením jsou ještě takzvané tekuté řetězy. Jde o sprej, který má řidič nastříkat na kolo a auto se pak díky tomu lépe pohybuje po sněhu. Vrstva se ale během několika ujetých metrů sjede. Toto řešení může pomoci maximálně při výjezdu ze zasněženého parkoviště. Z výše uvedeného vyplývá, že jedinou rozumnou možností jsou řetězy kovové.

2) Jak řetězy nakupovat
Pro koupi řetězů potřebujete znát rozměr pneumatiky. Dává to smysl, malé řetězy byste na kolo nenasadili a příliš velké by zase spadly. Jistě, v nouzi lze použít i o číslo větší rozměr, pokud například výbavu s sebou nemáte a pomůže vám okolojedoucí motorista. Takové řešení je dobré ale jen na vyproštění. Nenechávejte koupi na poslední chvíli, cesta na hory by se mohla prodloužit o několik zastávek na čerpacích stanicích, protože ne všude budou mít přesně ten rozměr, který potřebujete.

Sněhové řetězy

Pokud máte sportovní auto, nebo vůz s extrémně velkými disky, pak se přesvědčte, že je vůbec možné na vaše kola řetězy nasadit. Mělo by to být uvedené v návodu k vozidlu. Jde o to, že prostor mezi podběhy a pneumatikou je pak na toto řešení příliš malý. Popřípadě lze vybírat i z různých tlouštěk řetězů, tam ale není zásadní rozdíl. Tloušťka článků se pohybuje obvykle mezi 3 a 3,2 milimetry.

3) Jak a kdy řetězy nasadit? Pokračujeme v další kapitole.