Sněhové řetězy patří v našich zeměpisných šířkách spíš k výjimečně používané výbavě. Uplatníte je prakticky jen v horských oblastech na vedlejších cestách vedoucí k vysoko položeným osadám a chatám, kde bývá na silnici obvyklá souvislá vrstva sněhu. I proto s nimi motoristé nemají příliš zkušeností. Často si tak myslí, že je stačí jen na první benzince koupit a pak v případě potřeby nasadit. Tak jednoduché to ale není. Co byste měli vědět?

1) Jaký druh vybrat
Pod pojmem „sněhové řetězy“ se nejčastěji rozumí ty klasické kovové. Prodávají se v různých cenových relacích od necelé pětistovky za neznačkový pár na benzince, po „profesionální“ řešení za tři i více tisíc korun. Rozdíl je nejen v kvalitě, ale i v jednoduchosti nasazování. Zatímco s levnými řetězy se budeme prát a po několika desítkách ujetých metrech je ještě musíme dotáhnout, dražší řešení se dokáží během jízdy samy utáhnout a na kolech drží spolehlivěji.

Sněhové řetězyZdroj: Výrobci, archiv, wiki

Na trhu jsou ale ještě jiná řešení. Látkové popruhy, které se na gumy jednoduše nasadí, jsou sice lákavým řešením díky své skladnosti, ale velmi rychle se opotřebují a mají mnohem horší jízdní vlastnosti než kovové. Policie by je navíc za řetězy při kontrole nemusela uznat. I v obchodech se tak často prodávají jako vyprošťovací pásy.

Ilustrace funkce systému sněhových řetězů ve spreji.
Sněhové řetězy ve spreji vymyslel v 60. letech Chevrolet. Byl to ale propadák

Bizarním řešením jsou ještě takzvané tekuté řetězy. Jde o sprej, který má řidič nastříkat na kolo a auto se pak díky tomu lépe pohybuje po sněhu. Vrstva se ale během několika ujetých metrů sjede. Toto řešení může pomoci maximálně při výjezdu ze zasněženého parkoviště. Z výše uvedeného vyplývá, že jedinou rozumnou možností jsou řetězy kovové.

2) Jak řetězy nakupovat
Pro koupi řetězů potřebujete znát rozměr pneumatiky. Dává to smysl, malé řetězy byste na kolo nenasadili a příliš velké by zase spadly. Jistě, v nouzi lze použít i o číslo větší rozměr, pokud například výbavu s sebou nemáte a pomůže vám okolojedoucí motorista. Takové řešení je dobré ale jen na vyproštění. Nenechávejte koupi na poslední chvíli, cesta na hory by se mohla prodloužit o několik zastávek na čerpacích stanicích, protože ne všude budou mít přesně ten rozměr, který potřebujete.

Sněhové řetězyZdroj: Výrobci, archiv, wiki

Pokud máte sportovní auto, nebo vůz s extrémně velkými disky, pak se přesvědčte, že je vůbec možné na vaše kola řetězy nasadit. Mělo by to být uvedené v návodu k vozidlu. Jde o to, že prostor mezi podběhy a pneumatikou je pak na toto řešení příliš malý. Popřípadě lze vybírat i z různých tlouštěk řetězů, tam ale není zásadní rozdíl. Tloušťka článků se pohybuje obvykle mezi 3 a 3,2 milimetry.

3) Jak a kdy řetězy nasadit? Pokračujeme v další kapitole.