Jak je nasadit
Není nic horšího, než poprvé v životě nasazovat řetězy za sněhové vánice na špinavé krajnici horské silnice. Komplikovanost nasazení může zaskočit i zkušeného řidiče. Stačí si udělat malý průzkum mezi známými, kteří třeba řídí i desítky let, kolikrát za život řetězy nasazovali. Zkuste je proto nejprve nasadit doma v garáži nebo na ulici, pokud vám to nejde, pak vyzkoušejte rezervu (s plnohodnotnou velikostí).

Nasazení řetězů je velmi špinavá a nepříjemná práce. Začátečník by ji měl zvládnout do 15 minut na obě kola, zkušený uživatel třeba do pěti. S každým nasazením se vám čas zkrátí. Nejtěžším úkolem je spojení obruče naslepo na vnitřní straně pneumatiky, což zaručeně rozčílí každého začátečníka. Každopádně první zkušenosti vám ukáží, že je dobré si s sebou do auta na zimu sbalit pracovní rukavice a možná ještě starou mikinu a hadr na klečení.

Sněhové řetězy

4) Kdy a kam je nasadit
V Česku je nasazení sněhových řetězů na řidiči. Obecně se předpokládá, že po nich sáhne, když před sebou spatří silnici se souvislou vrstvou sněhu vedoucí třeba do prudkého kopce. Na asfaltu se totiž řetězy velmi rychle opotřebují, navíc je s nimi možné jezdit rychlostí maximálně 50 km/h. Nasazení řetězů ale upravuje i značka C 5a s modrým podkladem, na kterém je vyobrazeno kolo se sněhovými řetězy. Za touto značkou je řidič musí nasadit vždy. Jinak může být pokutován policií až do výše 2000 korun. Značka bývá často doplněna dodatkovou tabulkou (když není přenosná), která nasazení řetězů omezuje jen při výskytu sněhu. Značka C 5b povinnost ruší.

Řidiči ale mohou řešit i dilema, kam řetězy nasadit. Prodávají se vždy v páru, tedy platí že minimálně na dvě kola. V případě vozu s pohonem předních kol to bude na přední nápravu, s pohonem zadních kol na zadní. Nesmějte se, existují i řidiči, kteří nevědí, jakou nápravu má jejich auto poháněnou.

Majitelé aut s pohonem 4x4 často řetězy obvykle nekupují. V případě, že se pro ně rozhodnou, by si měli pořídit dva páry na všechna kola. Nasazení by ale bylo pracné, stačí i jeden pár. V návodu by mělo být uvedeno, na jakou nápravu jej nasadit. Některé systémy pohonu všech kol vyžadují výjimečně umístění na zadní kola, obvykle je to ale na přední.

Sněhové řetězy

5) Jak se o ně starat
Když projedete zasněžený úsek a řetězy sundáte, což také není nejlehčí práce, rozhodně je hned nevracejte zpátky do krabice. Bohužel, je lepší je dát na volno do kufru a ušpinit si svá zavazadla, v uzavřené krabici byste ne ně zapomněli a za pár let našli jen rezavé haraburdí. Řetězy je dobré doma opláchnout teplou vodou, zkontrolovat jejich opotřebení, vysušit a pak teprve uložit.