V kategorii kompaktních SUV, do kterého podle Warranty Direct překvapivě spadají také velké pick-upy, jako například Toyota Hilux, všem vypálila rybník značka Suzuki, která opanovala první tři místa. Pro některé překvapení, pro nás zase až tak ne, jelikož Suzuki roky staví velmi robustní automobily.

V první dvacítce kategorie se objevují i další japonské značky, ale podle Warranty Direct si nevedou bůhvíjak zázračně. Tato pojišťovna stanovila, že jakmile index přesáhne hodnotu 60, jde už přinejmenším o diskutabilně spolehlivá auta. A mezi kompaktními SUV se pod tuto hodnotou dostalo pouze Suzuki s modely Jimny, SX4 a Grand Vitara. Honda CR-V byla akorát „na hraně“.

Kávovar do auta Handpresso Auto Hybrid. Cena: 4 710 Kč
Vybíráme vánoční dárky pro řidiče. Potěší je stylová bunda nebo kávovar na cesty

Mezi vozy nižší střední třídy je situace jiná. Podle prvotního prozkoumání žebříčku je evidentní, že tahle auta jsou na tom se spolehlivostí daleko lépe. Hned 13 vozů z první se vešlo pod index 60 a úplně nejspolehlivější model dosahuje takřka neuvěřitelné hodnoty 4!

Jen pro připomenutí, pojišťovna Warranty Direct se u každého vozu soustředí na jednotlivé části, díky čemuž má k dispozici opravdu přesné informace o tom, co přesně se na jednotlivých automobilech kazí. A je to opravdu seznam rozsáhlý. Patří sem například nápravy a zavěšení, brzdový systém, chlazení a topení, klimatizace, motor, převodovka, palivový systém a další.

Škoda Scala
Škoda Scala sedan přece jen vznikne. Ovšem pouze pro Rusko

Společně s rozborem jednotlivých oblastí vozu počítá Warranty Direct také čas, který je konkrétní automobil mimo silnici a pochopitelně také průměrné náklady na opravu. Ty jsme přepočítali dle aktuálního kurzu na tuzemskou měnu.

Všechny tyto aspekty jsme zohlednili také v naší komentované galerii, kde se dozvíte, která značka vyrábí, případně vyráběla, tak spolehlivé auto s indexem 4.

Všechny hodnocené vozy pojistila pojišťovna v minimálním počtu 50 kusů, aby hodnocení mělo nějakou vypovídající hodnotu. Pojistit lze pouze auto do 12 let stáří a 190 tisíc najetých kilometrů.