Pojedete-li na dovolenou autem, je jistě užitečné nepodcenit přípravu, aby vás v případě komplikací nečekala překvapení v podobě pokut, nečekaných uzavírek či nedostatečné pojistné ochrany. Možná se vám bude hodit několik rad.

Před každou delší cestou byste měli zkontrolovat technický stav automobilu, a to i v případě, že je nový. Ověřte stav motorového oleje, ale nezapomínejte ani na další provozní kapaliny. Zaměřit byste se měli také na stav pneumatik. A pokud jste dosud přehlíželi některou svítící kontrolku, je nyní čas dát vše do pořádku.

Technický stav vozidel kontroluje policie velmi pečlivě například v Rakousku a Německu, pokuty mohou přesáhnout sto tisíc korun. Kontrolou by měla projít i platnost dokladů k autu. Při cestách mimo Evropskou unii a přidružené země je nutný mezinárodní řidičský průkaz. Vyřizuje se na obecním úřadu.

Dobrý plán je základ

Plánování cesty nenechávejte až na den odjezdu, základem úspěchu je dobrá navigace. Aplikace v telefonech umožňují sledovat mo-mentální nebo plánované uzavírky a pomůžou vyhnout se kolonám.

„Letní cestování je specifické tím, že provoz na silnicích je hustější, takže častěji dochází i k nehodám. Kritickým časem pro řízení vozidla jsou podle našich statistik hodiny mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ran-ní. Do plánování proto zahrňte i přestávky, odpočinek se neoplatí podceňovat,“ říká k tématu Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa. Dobré je, když pomáhá spolujezdec, ale rozptylování nesmí přehánět.

Před dovolenou je dobré zkontrolovat i pojištění. Je nutné brát ohled na dvě věci: kvalitní asistenční služby a vhodné připojištění.

„Při výběru připojištění berte v potaz cílové místo. Jedete-li například do hor, vyplatí se připojistit si ze-jména skla a střet se zvířetem. Kdo hodlá více cestovat, měl by se pojistit také proti přírodním živlům. Asistenční služby pak mají zajistit alespoň základní pomoc, kterou je odtah, neboť taková pomoc jinak nebývá zrovna nejlevnější,“ radí Martin Šetek, jeden tvůrců projektu iPov Bot, jenž umožňuje sjednat pojištění přes aplikaci Messenger na Facebooku.


Před odjezdem si ověřte, na co máte v zahraničí nárok. Služby se totiž často liší podle pojišťoven, obsahu smlouvy a v neposlední řadě i podle zemí.

Nejnovější možností pro motoristy, kteří mají jen základní asistenci, je časově omezená ochrana – mít nepojízdnost auta pojištěnou pouze po dobu dovolené.

„V rámci tohoto užitečného připojištění má řidič fakticky k dispozici 75 tisíc korun na to, aby je použil, když nemůže pokračovat v jízdě. Asistenční služba zařídí odtažení, případně i zpět do Česka,“ uvádí Jan Marek z Generali.

A jezděte podle pravidel. V důsledku mezistátní výměny informací o přestupcích přicházejí pokuty někdy i zpětně, spolu s fotografií prohřešku. Nejčastěji jsou odesílateli nepříjemné obálky úřady z Francie, Belgie, Německa a Itálie.